Hogy látja, az elmúlt 26 évben hogyan változott a nyelvtanulási igény?
Sok szempontból változott, jól elkülöníthetőek az évek: a ’90-es évek második felében és a 2000-es évek első felében óriási változás történt, amikor az emberek rájöttek az idegen nyelvek fontosságára. Később megjelentek az angol nyelv mellett az egyéb, modern nyugati idegen nyelvek is. Főleg a német, olasz, spanyol és a francia. Aztán akkor is változott a helyzet, amikor a Szovjetunió összeomlása után úgy 15 évvel, az új évezred elején, 2005 környékén visszatért az orosz nyelv iránti igény is. Persze nem mondom, hogy tömegesen, de azért keresték ezeket az oktatásokat is.
Régen mindenkinek ez volt a kötelező, bizonyára sokakban ez él még…
Persze, de mára már egy lett a sok nyelv közül. A diákok hozzáállása is változott azáltal, hogy rájöttek az idegen nyelvek jelentőségére.
Ön szerint az első nyelvvizsga megszerzésének ingyenessé tétele mennyiben fokozza a fiatalok nyelvtanulási kedvét?
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a sok-sok munka után óriási segítség az a 35 ezer forintos támogatás.
Önökhöz melyik korosztály jár leginkább?
Nemrég készítettünk egy elemzést az elmúlt másfél évre vonatkozóan. Ebből jól látszik, hogy a hallgatóink nagy része a 16-35 év közötti korosztályból érkezik. De ez az arány is változik, hiszen egyre többen jelentkeznek a 35-45 év közöttiek közül, és nagy hangsúlyt fektetünk a szenior nyelvoktatásra, vagyis a 45 év fölöttiek oktatására. A Pécsi Egyetemnek van egy nagyon komoly kutatása a demenciáról, amelyben egyértelműen megjelenik, hogy bármilyen demens folyamat kitolásának, vagy elkerülésének a legintenzívebb, leghatékonyabb eszköze a nyelvtanulás. Egyébként érdekes, szintén ebben a kutatásban olvasható, hogy ha az ember a saját szakmájában fejlődik és egyre jobb lesz, nem éri el azt a gátló folyamatot a demencia kialakulásában, mintha nyelveket tanulna.
Önöknél milyen tematika szerint tanulhatnak a diákok?
Mi a tradicionális, úgynevezett nagycsoportos foglalkozásokat már nem indítjuk, erre nincs is igazán igény. Minimum négy, maximum hét főre hirdetjük az oktatásainkat. Ez egyébként a leggyakoribb. Hirdetünk 8-12 fővel is csoportot, de alapvetően a kisebb csoportokat választják a tanulóink, holott lássuk be, azért egy 10 fős csapat is ideális még.
Egyéni foglalkozásokat is vállalnak?
Ez manapság nagyon keresett. Én azt gondolom, hogy azt, hogy az ország jó úton halad a gazdasági fejlődés szempontjából, mi konkrét indikátorokkal tudjuk bizonyítani. Na, nem mintha bárki kérte volna tőlünk (nevet). De a one to one és a two to one, azaz az egy-és kétfős oktatásaink ugrásszerűen megnövekedtek az elmúlt években, holott ennek magasabb a költsége. Ha valaki egyénileg tanul náluk, természetesen az ő igényeinek megfelelően foglalkozunk vele. Van egy igényfelmérő, és az alapján haladunk, hogy a kommunikációra fektetné inkább a hangsúlyt, vagy egy megkopott nyelvtudást szeretne feleleveníteni, esetleg nyelvvizsgára szeretne velünk felkészülni.
Melyik nyelv a legkeresettebb Önöknél?
Az angol még mindig mindent visz. Emellett a német keresett még, a spanyol, az olasz és a francia is népszerű. Az orosz is jelentős, a gyógyszergyárakban, ahol tanítunk, az orosz piaci szereplők fontos stratégiai partnerek. Egyébként nagyon érdekes, hogy a magyar, mint idegen nyelv most egyre keresettebb. Oroszokat, franciákat tanítunk cégeknél, de van portugál és amerikai fiatalember is a hallgatóink között.
A kerületi és budapesti tanulók aránya hogyan oszlik meg?
Egyértelműen a kerületi a több. Kispesten több helyszínen tartunk nyelvoktatást a lakosság számára. Itt a kerületiek aránya 70 százalék, 20 százaléka dél-pesti, és 10 százalék pedig akkor is hozzánk jön tanulni, ha közben már Solymáron lakik. A céges tanfolyamokra mi küldjük ki az oktatókat, ezért ez nem kifejezetten Kispest centrikus. Bár 48 partnercégünk van, ebből nagyjából 10 dél-pesti.
Ön Kispesten nőtt fel?
Igen, én a Kós Károly tér 1-ben nőttem fel, utána elkerültünk a Toldy utcai lakótelepre, majd, amikor már saját családunk volt, visszaköltöztünk Wekerlére. Én nagyon szeretem, és úgy látom, hogy a tanulóink is.
Fotók: Facebook
|