Négy családtámogatási intézkedés már idén július 1-jén hatályba lép az Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjén bemutatott hétpontos családvédelmi akciótervből, amely újabb jelentős lépést jelent a családbarát Magyarország felé vezető úton.
Ezek a babaváró támogatás, a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása, a családi otthonteremtési kedvezményhez (csok) kapcsolódó hitelek kibővítése és ingatlanfedezetű jelzáloghitelek mérséklése. Emellett néhány adminisztratív könnyítés is életbe lép, amire példa, ha valaki már igénybe vette a csokot, de olyan élethelyzetbe került, hogy vissza kellett fizetnie a támogatást, és ezt meg is tette, akkor még egyszer felveheti azt úgy, mintha korábban még nem tette volna meg.
A kormány emellett megkezdte az akcióterv további három pontjának (bölcsődei férőhelyek bővítése, nagyszülői gyed, valamint a négygyermekes anyák szja mentessége) előkészítését is:
-
A bölcsődei férőhelyeket 2022-ig plusz 20 ezerrel 70 ezerre bővítik, amely mellett gondoskodnak a megfelelő szakemberek biztosításáról a bölcsődékben, továbbá áttekintik a bölcsődék finanszírozási rendszerét is, és megemelik a magán- és a családi bölcsődék finanszírozását.
-
A legalább négy gyereket szülő, illetve örökbefogadó és felnevelő nők élethosszig tartó, a munkával megszerzett jövedelemre vonatkozó szja-mentességét – ami mellett megmarad a családi adókedvezmény rendszere is – törvényben kell majd szabályozni, amire az őszi ülésszakban kerülhet sor.
-
A nagyszülői gyednek köszönhetően a dolgozó szülők átadhatják majd a gyed jogosultságukat valamelyik nagyszülőnek. Ebben az esetben a nagyszülő korábbi jövedelme lesz az irányadó a gyed összegének kiszámításánál, viszont a szülőnek kell jogosultnak lennie a gyed-re. Fontos kitétel, hogy egy nagyszülő több gyerekének több unokája után többszörösen is igénybe veheti a gyedet, ugyanakkor nem lehet párhuzamosan otthon a nagymama és a nagypapa is két különböző unokával.
Népszerű az akcióterv
Csaknem hétmillióan hallottak és hárommillióan beszéltek a magyar kormányfő által februárban bejelentett családvédelmi akciótervről - derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából, amely szerint 10-ből 8-an továbbra is egyetértenek a családtámogatások középpontba állításával. A Jobbik támogatóinak 67 százaléka, az MSZP és DK szimpatizánsainak 60, az LMP-hez húzók 61 százaléka is egyetért azzal, hogy a kormány jól döntött akkor, amikor az állami támogatáspolitika középpontjába a családokat helyezte. A Fidesz-KDNP szimpatizánsai között ez az arány 97 százalék.
A kormány a családbarát Magyarországot építi
A polgári kormány 2010-es megalakulása óta következetes családtámogatási politikát folytat, amelyről elmondható, hogy szinte minden évben bővült valamilyen formában, legyen szó a családtámogatásokra felhasználható forrásokról, vagy a konkrét intézkedésekről.
A családi otthonteremtési kedvezmény, amelyet már használt lakásra is igénybe lehet venni, bevezetése óta már százezreknek nyújtott segítséget. Emellett a köznevelésen keresztül is igyekeznek csökkenteni a családok kiadásait, hiszen 2020-ra minden alap- és középfokú képzésben résztvevő, valamint az első szakképesítését megszerző tanuló ingyenesen juthat hozzá a tankönyvekhez. Ugyancsak 2020-tól új támogatási formaként vezeti be a kormány a nevelőszülői gyed-et, amelynek összege 2022-re eléri a minimálbér akkori szintjét. Szintén új elemként jelent meg 2019-től - az ápolási díj 15%-os emelével együtt életbe léptetett - gyermekek otthonápolási díja (gyod), amelyet az önmagukat ellátni nem tudó, súlyosan fogyatékos és tartósan beteg gyermekükről gondoskodó szülők vehetnek igénybe.
Forrás: MTI
Főkép: Facebook (illusztráció)
|