Hogyan telt a tavalyi év a kispesti tűzoltók számára?


HANDBAUER PÉTER: Nyugodt évünk volt, idén némileg kevesebb kiszállásunk, riasztásunk volt, mint az előzőekben. A munkánk hatékonyságát viszont jelzi, hogy a közigazgatási határokon belül a főváros egészére nézve minden tízedik kiszállást a Kispesti Tűzőrség teljesítette. Kispest egyébként nyugodt területnek számít, javarészt többségében műszaki mentésekhez hívnak minket.

 

A beszámolójukból kiderül, hogy a tűzesetek elsősorban az otthonokban történnek. Mi ennek az oka?


H. P.: A legveszélyesebb üzemnek a lakóingatlanok számítanak, illetve a közvetlenül hozzákapcsolódó garázs és melléképületek. Kijelenthetjük, hogy a lakóingatlanok veszélyesebbek, mint például egy ipari üzem, mert az ember itt éli élete nagy részét. Sok megszokott viselkedési forma lehet tűzeset okozója. Ilyen például az ágyban cigarettázás, a másik veszélyes szegmens pedig a tüzelő-fűtő berendezések helytelen használata. Sokan a vaskályha közelébe teszik a tüzelőanyagot, vagy túl közel vannak hozzá a berendezési tárgyak, kárpitozott bútorok, ezek lángra lobbanhatnak egy idő után.


Milyen veszélyekre kell felkészülnünk a jó idő beálltával?


H. P.: A tavasz legnagyobb veszélye a szabadban tüzelés. Az ember rendet rak a kertjében, összeszedi a falombot, az elszáradt füvet és elégeti. Azzal azonban sokan nem számolnak, hogy az ilyen tűz sokáig ég, sőt, gyakran nem készítik oda a kanna vizet sem. Ráadásul az időjárási körülmények is megváltozhatnak, egy hirtelen feléledő szél komoly problémákat okozhat, gondoljunk csak a nemrégiben porig égett Krasznahorka várára.


Gyakran hívják ki a tűzoltókat tévesen. Mekkora problémát jelent ez Önöknek?


H. P.:Azt gondolnánk, hogy nem jó, ha a tűzoltót tévesen riasztják, de ez nem minden esetben van így. Meg kell különböztetni a szándékosan megtévesztő jelzést, ami tényleg pazarlása az energiának, illetve a jóhiszemű téves jelzést. Az előbbiből szerencsére aránylag kevés van nálunk. Ha valaki viszont jóhiszeműen jelez, mert a látható jelek alapján azt hiszi, hogy probléma van, azzal nincs gond. Sőt, mindenkit arra bíztatok, hogy hívjon minket ilyen esetben is, mert ez a biztonság javára történik. Ha valaki lát egy füstöt, és azt hiheti, hogy egy valódi problémát észlel, nagyon jól teszi, ha jelez, legfeljebb csak megkönnyebbülünk a végén, hogy nincs baj.


Elegendő tűzoltó áll a kispesti tűzőrség rendelkezésére?


H. P.: A tavalyi évben hiány volt a testületben, nem tudtuk feltölteni az összes helyet. Az év elején azonban nagyszabású átszervezésre került sor a tűzoltóságnál országosan. Az eddigi Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság és a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság összevonásával alakult meg a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Kispest pedig a Dép-Pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség alá került.


 Az átszervezésekből mi nagyon megerősödve jöttünk ki, jelenleg ugyanis nincs szabad státuszunk, s nemcsak a létszámunkat tudtuk feltölteni, hanem eszközállományunkban is egy kicsit fejlődtünk. Úgy vélem, országosan is mindenképpen javulni fog a helyzet, az átszervezés egységes rendszert jelent majd, mind az elvek, mind a teljes munkavégzés területén.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.