Kispesten közel 800 önkormányzati lakás van, amiből több mint 100 üresen áll, ennek ellenére rendszeresen előfordul, hogy a nehéz helyzetben élők nem tudnak szociális bérlakáshoz vagy önkormányzati lakáshoz jutni. Nagyon rég volt utoljára kiírva lakáspályázat, és egyes információk szerint azt nem is kívánnak a jövőben kiírni. A kispesti önkormányzati lakásállomány jelentős része igen leromlott állapotú, vannak, akik az egészségükre ártalmasan penészes, vizesedő, omladozó, lakhatásra alkalmatlan otthonban kénytelenek élni. Bár az önkormányzat sokszor nem gondoskodik a törvényileg előírt karbantartásokról, mégis, rengeteg pénzébe kerül a kerületnek a rendszer fenntartása. Az önkormányzat lényegében évtizedek óta szinte alig tett valamit azon kívül, hogy a piacképes lakásokat eladta, a megmaradókat pedig hagyta leromlani. Lapunk is beszámolt olyan nehéz sorsú kispestiek történetéről, akik vagy évekig tartó kálvária után jutottak lakáshoz, vagy éppen a penészes önkormányzati lakásban kaptak súlyos légúti betegséget.

 

 

Míg Kőbányán vaskos könyveket tölt meg a lakáskoncepció, az utolsó nyílászáró állapotáig ismerik a helyzetet, addig Kispesten mindössze 30 oldalban letudta a városvezetés a dolgot.

 

Annak érdekében, hogy a lakáshelyzetet rendbe tegyék és az önkormányzati vagyont is megóvják, megfelelően kezeljék, Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) fejlesztéspolitikai tanácsnok javasolta még 2015 elején, hogy az önkormányzat alkossa meg lakáskoncepcióját. Az azóta eltelt másfél évben a Gajda Péter vezette önkormányzat egy 30 oldalas tanulmány elkészítéséig jutott, amelyre ráírták, hogy „Lakáskoncepció”. Kiderült azonban, hogy a 800 lakásból csak alig néhányat mértek fel. Ezért Dódity Gabriella a testületi ülésen elmondta, örül, hogy javaslatára megindult a gondolkozás, és köszöni is mindenkinek az eddig elvégzett munkát, de úgy véli, valós koncepciót csak a helyzet alapos felmérése és ismerete után lehet készíteni. – Nem történt meg valamennyi lakás műszaki állapotának felmérése, így nem tudjuk, a meglévő lakásállományt mekkora összegből lehetne megfelelő, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotba hozni. Nem tudjuk azt sem, mennyibe kerül most a ténylegesen befolyt bevételek mellett a négyzetméterenkénti fenntartási ár. És azt sem látjuk, az önkormányzat mekkora összeget tervez éves szinten a lakásállomány működtetésére fordítani. Úgy érzem, az alapvető pillérek hiányoznak a lakáskoncepció kialakításához – indokolta Dódity Gabriella, miért nem tudják a lakáskoncepciót jelenlegi állapotában támogatni. Korábban a szomszédos Kőbányán is hasonló volt a helyzet, azonban 2010 után az ottani új fideszes városvezetés felismerte, hogy rendbe kell tenni a lakások ügyét. Dr. Pap Sándor alpolgármester lapunknak elmondta, két év alatt jutottak el odáig, hogy minden egyes lakásukról, az utolsó nyílászáróig tudnak mindent: műszaki állapotot, az alaprajzot, ha társasházi, akkor a társasház állapotát is. Három vaskos könyvben összegezte a X. kerületi vagyonkezelő ezt a tudást, ez alapján javaslatot is tettek valamennyi lakás hasznosítására – gazdaságos-e a felújítása, vagy inkább eladásra javasolják azt. Kőbányán egyébként új lakások építését is tervezik, amelyeket piaci alapon bérbe adva bevételhez juthat az önkormányzat, így több pénzt fordíthatnak a nehéz helyzetben lévő családok megsegítésére, a szociális alapon kiadott lakásokra is. Ráadásul a bérlők elmaradt lakbéreivel, közüzemi díjhátralékaival is foglalkoztak; míg korábban 800 millióval tartoztak, a hatékony jelzőrendszer és behajtási metódus kidolgozásával mára ezt az összeget a negyedére csökkentették. Ennek köszönhetően több jut fejlesztésre is. 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…

Adót emelt a városvezetés, közben Kránitz kétszer annyit keres@0

Megemelte a városvezetés az építmény- és telekadó mértékét, Gajda Péter pedig közel kétszeresére a „Miszter Negyven Százalékként” emlegetett Kránitz Krisztián vagyonkezelő igazgató fizetését. A testületi ülésen leváltották a baloldalt beárnyékoló korrupciós botrányt kirobbantó Lackner Csabát bizottsági alelnöki posztjáról, és a testület egyhangúlag megszavazta Dódity Gabriella arra irányuló javaslatát, hogy felszólítsák Lacknert, adja vissza mandátumát és távozzon a közéletből.

Több lombgyűjtő kell Kispestnek

Lakossági igénynek hangot adva több lombgyűjtő ketrecet helyezne ki Kispest egészén Song…