Amikor megnyitott a Népbolt, akkoriban ez az egyetlen üzlet kínált nyers tejet a kispestieknek. Azóta változtak az idők, a piacon is sorra nyíltak a hasonló üzletek, de Huszák János törzsvevői kitartottak a családias boltocska mellett. 18 évvel ezelőtt az egészséges táplálkozást szem előtt tartva gondolta úgy a tulajdonos, hogy a saját házában megnyitja a tejtermékeket árusító üzletét a 42-es villamos Tulipán utcai végállomásánál.

 

 

– Régebben sokkal jobban fel volt kapva az üzlet, akkoriban ilyen bolt még a piacon sem volt. A másik, ami negatívan érinti az üzletünket, hogy amikor megnyitottunk, még fél Kispest itt szállt le a villamosról, mert akkoriban még volt itt egy vágóhíd, és több gyár is. Az emberek itt szerezték be a reggelit és az ebédjüket. Mostanság a törzsvevőinket és a környékbelieket szolgáljuk ki a friss, egészséges tejeinkkel, de a Havannáról is járnak át hozzánk – mondta el lapunknak Huszák János, aki  minden hajnalban Dunaharasztiból hozza el a tartósítószer mentes, teljes beltartalmú tejtermékeket. – A tejek nincsenek lefölözve, ahogy a fejés megtörténik, hűtés után egyből hozom el a termelőtől. Naponta 200 litert szoktam vásárolni, ami délután négy órára rendjére el is fogy. Vásárlás után a hűtőben egyébként akár négy napig is eláll a tej. A boltunkban megtalálhatóak a hagyományos és teljes kiőrlésű pékáruk is, sőt, a vevők nagyon szeretik a hidegkonyhai termékeinket is, ezeket általában viszik be a munkahelyükre.

 

Természetesen a pasztőrözetlen tejjel azért csínján kell bánni, és fokozatosan kell hozzászokni, de a hiedelmekkel ellentétben semmilyen egészségkárosító hatása nincsen, sőt, egészségesebb, mint a dobozolt társaik.

 

 

– Korábban az terjedt el, hogy a tehéntejtől TBC-t is lehet kapni, de akkoriban nem voltak ilyen szigorú állategészségügyi előírások és ellenőrzések. Nálunk tökéletesen megbízható a tej minősége, a beszerzési helyen – rajtunk kívül – még egy-két kisboltot látnak el, a többit elviszi egy nagykereskedés tartálykocsiban. Ők tíz naponként bevizsgálják, ha ott problémát észlelnek, akkor nem veszik át és nem fizetik ki. A tehenészetnek érdeke, hogy odafigyeljen az állategészségügyre és a higiéniára. A problémák legtöbbször akkor szoktak jelentkezni, amikor egy magánember néhány tehenének a tejét viszik el, aki a reggeli fejés után otthagyja lefedetlenül, amíg a tejbegyűjtő meg nem érkezik. Ilyen helyeken elfordulhatnak megbetegedések – magyarázta a tejboltos, aki elmondta: a sütemények is finomabbak, ha nyers tejből készülnek.

 

 

– Van egy kifőzdés vásárlóm, aki egy héten kétszer jön tejért, mert a somlói galuskának sokkal jobb lesz tőle az íze, a vendégeik is jobban szeretik.  Egy másik vevőm pedig idegenkedik a tartósítószerektől, és otthonában állít elő sajtot és túrót – magyarázta a tulajdonos, aki elárulta, hogy a kecsketejet sokan kúraszerűen isszák.

 

– A kecsketej áll a legközelebb az anyatej beltartalmához és minőségéhez. Ezt tejallergiások is ihatják. Kúraszerűen azoknak ajánlják, akiknek le van gyengülve a szervezetük. Vannak, akik pollenallergia elleni védekezésképpen is isszák, mert a kecske elfogyasztja az allergén növényeket, amelynek következtében a szervezetében ellenanyag termelődik, ez bekerül a tejbe, amely a fogyasztó ellenálló képességét segíti elő.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.