Ostorok csattanása, botok zaja, ének, tánc és nagyon sok mozgás. Egy baranta közösségben ezek mind megférnek egymás mellett. De mi is valójában a baranta? Ha szigorúan csak a leírásokra hagyatkozunk, akkor többek között ezt olvashatjuk róla: Magyarország egyik leggyorsabban fejlődő harcművészeti irányzata. Ez az önálló irányzat a magyar harci testkultúra megmaradt és megőrzött elemeinek rendszerbe foglalását és továbbfejlesztését tűzte ki céljául. Az anyag gyűjtése, rendszerezése, a kiképzésbe való beillesztése még jelenleg is folyik. A baranta nem egy, vagy több „mester” alkotása, hanem – mint művelői írják honlapjaikon – „a magyar nép, mint kultúrkör összegzett tudásanyagának tükröződése a sajátos harci testkultúrában”.

 

A leírtaktól azonban a baranta sokkal több, közösségszervező ereje van – vallja a kispesti baranta mozgatórugója, Dobó József. A Kispesti Koppány Vezér Baranta SE elnöke a kispest.info-nak úgy fogalmazott, a barantába beletartozik minden: az építéstől kezdve, a nevelésen keresztül a harcig. A baranta valójában a magyar élet – hangsúlyozta.

 

Maga a baranta a IX. század és a XX. század között élt magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres és pusztakezes harcművészeti irányzat. A magyar harcművészet újjáélesztésére több kísérlet is történt. Ebből két momentumot emelt ki Dobó József. Elsőként azt, hogy a két világháború alatt magyar katonatisztek állítottak össze komoly anyagot, amellyel a legénység harci képzettségét és nemzeti hagyományokhoz való ragaszkodását akarták előmozdítani. Az újragyűjtés mintegy 20 évvel ezelőtt indult el, mely Vukics Ferenc nevéhez fűződik. Ő alapította meg az első csapatot, most pedig már ott tartanak – tudtuk meg a kispesti baranta vezetőjétől –, hogy országosan mintegy 100-115 baranta csapat van, és 5-6 ezer baranta harcos.

 

Az ország sok településéhez hasonlóan a kerületben is alakult baranta csapat, Kispesten 2009. október 15-én jött létre a Kispesti Koppány Vezér Baranta SE. A közösség életében aktívan 30-40 tag vesz részt, köztük egészen fiatalok és idősebb korosztály is. A baranta nem köthető korosztályhoz sem, ottjártunkkor is egészen fiatalok edzettek együtt az idősebbekkel.

 

Fehér Nándor, aki rendszeresen edz a kispesti csapatban, lapunknak azt mondta, nagyon sok olyan gyakorlatot is végeznek, ami az életben is hasznos lehet. Leginkább azonban azt hangsúlyozta, hogy a baranta nem csupán egy sport, hanem, akik erre járnak, közösséget hoznak létre. Edzésen kívül is összejárnak, megosztják egymással sikereiket, kudarcaikat. A barantát – művelői szerint – sokrétűsége, a történeti magyar gondolkodásmódból származtatott életfilozófiája teszi igazán izgalmas, egyedülálló szellemi, lelki és fizikai alkotássá.

 

A kispesti barantások minden hétfőn este 7 órától és minden szombaton délután 4 órától tartanak edzéseket a KMO Szabó Ervin utcai mozgásstúdiójában (Szabó Ervin u. 7.)

 

[GALÉRIA-1]
Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Közösségi Vásár lesz Kispesten

Feleslegessé vált kacatjait kerülgeti otthon? Ami önnek lom, lehet, hogy másnak kincset ér! Költsünk kevesebbet, vásároljunk egymástól! Az első Kispesti Közösségi Vásár 2013. április 13-án délelőtt várja az eladni és a vásárolni szándékozókat a Kispesti Vigadóban.

A legkülönfélébb nyári táborok várják a kispesti gyerekeket

Felejthetetlen élményeket kínálnak a gyerekeknek a kispesti nyári táborok, amelyekből jócskán akad, a férőhelyek száma azonban véges, éppen ezért érdemes minél előbb jelentkezni rájuk. Azoknak a szülőknek, akik bizonytalanok, milyen tematikájú táborba írassák be gyermeküket, összegyűjtöttünk néhány remeknek ígérkező programot.

Programajánló hétvégére

Újra itt a hétvége. Ez alkalomból megint kerületi programokra invitálunk Titeket.

Fővárosi strandkörkép

A nyári melegben megtelnek a strandok és uszodák szerte Budapesten. Összegyűjtöttük a fővárosi és agglomerációban található strandokkal kapcsolatos tudnivalókat.