Kártyavárként omlottak össze azok az elméletek, amelyek a magas részvétel esetén a Fidesz-KDNP rosszabb szereplését, sőt legyőzhetőségét vetítették előre. A kormányzó pártszövetség több mint félmillióval 2.824.647-ra növelte 2014-hez képest a listás szavazatainak arányát, tehát a résztvevők közül minden második választópolgár a kormánypártokat támogatta. Ezzel szemben a Jobbik támogatottsága mintegy stagnált, hiszen mindkét alkalommal kicsivel több mint egymillió listás szavazatot kapott az egykori radikális, azóta elveit feladva néppártosodni próbáló párt. A baloldali pártok pedig egyrészt darabjaira hullottak, másrészt jelentős mennyiségű, szavazatot veszítettek 2014-hez képest. Akkor az együtt induló MSZP, Párbeszéd, Együtt, DK és Liberálisok 1.290.806, 2018-ban pedig (igaz, nem közösen indulva) 1.028.237 szavazatot szereztek.

Ugyanez a tendencia figyelhető meg az egyéni választókerületekben is: a Fidesz-KDNP 91, a Jobbik 1, az MSZP-P 8, a DK 3, és 1-1 egyéni mandátumot szerzett az LMP, az Együtt. Az ellenzék két vidéki választókerület, Dunaújváros és Szeged kivételével csak a fővárosban tudott versenybe szállni a kormánypártok jelöltjeivel és győzelmeket szerezni, de ez a korábbi visszalépéseknek és a koordinált, 30-50 százalékos átszavazásnak, vagyis annak köszönhető, hogy sok Jobbikos és LMP-s a pártjára szavazott ugyan, de egyéniben a baloldal jelöltjét támogatta. A következő országgyűlésben még így is ismét kétharmados többsége lesz a Fidesz-KDNP-nek, 133 képviselővel. A Jobbik 26, az MSZP-P 20, a DK 9, az LMP 8 képviselővel jutott be a Parlamentbe, további 1-1 Együtt, egy független és a német nemzetiségi listáról bejutott képviselő veheti át mandátumát.

 

Felemás siker Kispesten

A legtöbb szavazatot Kispesten is a Fidesz-KDNP lista kapta, mégis, a Fidesz-KDNP kispesti jelöltjei, dr. György István és Földesi Gyula egyéniben nem szereztek mandátumot, annak ellenére sem, hogy jelentős mértékben növelni tudták a szavazataik számát. Burány és Hiller egyébként az átszavazásoknak köszönhetően nyerhetett ismét mandátumot. A számokat elemezve döbbenetes, de a magát jobboldali pártnak beállító Jobbik minden harmadik szavazója, míg az LMP-s voksolók fele a baloldal jelöltjére szavazott.

– Köszönöm mindenkinek a támogatást, a bizalmat és az elvégzett közös munkát, másrészt büszkék lehetünk, hiszen részesei vagyunk mi is a harmadik kétharmados győzelemnek is. Az eredmény nem befolyásolja a Kispest iránti elköteleződésemet, továbbra is erőmhöz és lehetőségeimhez mérten a kerület fejlődéséért is fogok dolgozni – mondta lapunknak dr. György István.

– Ebben a nagy csatában Magyarország sorsdöntő győzelmet aratott, és számomra ez a legfontosabb – mondta lapunknak Földesi Gyula, aki hangsúlyozta, hogy hazánk és a magyar emberek biztonsága továbbra is garantálható a kormánypártok győzelmével.

 

Forrás: felvidek.ma

 

Összehasonlítás

Nem csak a magyar, vegyes típusú (tehát egyéni és listás elemeket tartalmazó) választási rendszerben győztek volna a kormánypártok, hanem valamennyi demokratikus választási rendszerben. A tisztán egyéni elemeket tartalmazó Egyesült Királyságban például 85,85%-os, Olaszországban és Franciaországban szintén kétharmados többséget szereztek volna. Fontos kiemelni, hogy az ellenzék állításaival ellentétben a határon túli szavazatok nélkül is kétharmadot szerzett volna a Fidesz-KDNP pártszövetség.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…

Adót emelt a városvezetés, közben Kránitz kétszer annyit keres@0

Megemelte a városvezetés az építmény- és telekadó mértékét, Gajda Péter pedig közel kétszeresére a „Miszter Negyven Százalékként” emlegetett Kránitz Krisztián vagyonkezelő igazgató fizetését. A testületi ülésen leváltották a baloldalt beárnyékoló korrupciós botrányt kirobbantó Lackner Csabát bizottsági alelnöki posztjáról, és a testület egyhangúlag megszavazta Dódity Gabriella arra irányuló javaslatát, hogy felszólítsák Lacknert, adja vissza mandátumát és távozzon a közéletből.

Lackner Csaba: „Ha a kerületi politikában nem keresel évi százmilliót, hülye vagy”

„Vannak, akik azt mondják, ha nem keresed meg az évi százmilliót a kerületi politikában, hülye vagy” – legalábbis Lackner Csaba kispesti MSZP-s önkormányzati képviselő szerint, aki a Magyar Nemzet és a Hír TV birtokába jutott, több órás hangfelvételen, a jelek szerint drogpartin beszél arról, hogyan osztozkodtak a pénzen és a hatalmon a baloldali képviselők az elmúlt években.