Olvasóink többsége bizonyára értesült arról a sajnálatos hírről, miszerint néhány nappal ezelőtt egy négytagú budapesti család veszítette életét szén-monoxid-mérgezésben, hatodik kerületi otthonukban.  Mint kiderült, a lakásban volt szén-monoxid-érzékelő, azonban lemerült, így nem jelezte a mérgező gáz jelenlétét.

 

Nagyon fontos tudni, hogy nemcsak a fűtésszezonban, hanem nyáron, a nagy hőségben is előfordulhatnak ehhez hasonló tragédiák, ezért célszerű rendszeresen ellenőrizni, hogy működik-e a jelzőberendezés. A tragédiát követően a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) felhívta a lakosság figyelmét, hogy a nagy melegben a kémények belső hőmérséklete alacsonyabb a külsőnél, a beszorult hideg levegő pedig nem engedi kiáramolni az égésterméket, ami a légdugó miatt visszaáramlik a vízmelegítőbe, és néhány másodperc alatt mérgező gázzá fejlődhet.

 

„Az ilyen esetek elkerülése érdekében gondoskodni kell a lakás rendszeres szellőzéséről. Egy köbméter földgáz elégetéséhez megközelítőleg tíz köbméter levegő szükséges. A mérgező gáz akkor fejlődik ki, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a helyiség levegőjét az égéshez, és nem biztosított a levegő-utánpótlás. Az egyéb épületgépészeti berendezéseket – páraelszívó, motoros szagelszívó ventilátor, szárítós mosógép – is figyelembe kell venni a kazán üzemelése során, mert ezek szintén a lakás levegőjét használják” – írták honlapjukon. Éppen ezért azt tanácsolják, nyáron is fontos szén-monoxid-érzékelőt működtetni azokban a helyiségekben, ahol nyílt égésterű vízmelegítővel melegítik a vizet.

 

A szén-monoxid miatti segélyhívások száma évről évre emelkedik, ami azt mutatja, egyre többen használnak ilyen berendezést az országban. Rendkívül fontos: ilyen eszközt kizárólag megbízható forrásból, műszaki cikkeket forgalmazó üzletben szabad vásárolni. „Vásárlásnál keressék a magyar nyelvű használati utasítással rendelkező és megfelelő minőségű készülékeket” – hangsúlyozta az FKI. A szervezet közzétette honlapján az ajánlott készülékek listáját (ide kattintva érhetik el), valamint azt a listát is, amelyben azok az eszközök szerepelnek, melyek vásárlását semmilyen esetben sem ajánlják (ide kattintva olvasható). Aki az utóbbi berendezések valamelyikével rendelkezik, mielőbb cserélje le az ajánlott termékek egyikére. 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A kóbor macskákat ivartalanítják

Több mint negyven gazdátlan, közterületen élő macskát ivartalanított Kispesten két civil szervezet. A macskák túlszaporodása nemcsak állatvédelmi, ökológiai probléma is egyben.

A háziorvosok rezsiköltségeinek átvállalását kéri a jobboldal

A háziorvosok teljes rezsiköltségeinek átvállalását kéri az önkormányzattól a kispesti Fidesz-KDNP képviselőcsoport, mert szerintük a kerület nem versenyképes a többi kerülettel szemben a háziorvosok számára, máshol ugyanis a teljes rezsi átvállalásával csábítják és tartják meg az orvosaikat. Kispesten egyre nagyobb az orvoshiány, így az önkormányzatnak valamit lépnie kell.

Jogerős: Gajda Péter törvényt sértett

Törvény- és alaptörvényt sértő módon járt el Gajda Péter (MSZP) polgármester – mondta ki a Kúria, amikor pártállami időket idéző módon leragasztotta a Fidesz országgyűlési választási plakátjait. A Gajdának erre lehetőséget adó jogsértő önkormányzati rendeletet a Kúria megsemmisítette.

BKK közlemény: Két napon át késő este és éjszaka lezárjuk a Sibrik Miklós úti felüljárót

A Sibrik Miklós úti felüljáró újjáépítéséhez kapcsolódó bontási munkák miatt szeptember 11-én, csütörtökön és 12-én, pénteken késő este és éjszaka 22:00 és 4:00 között lezárjuk a felüljárót. Ezért az erre közlekedő nappali járataink a késő esti időszakban, éjszakai buszaink pedig teljes üzemidejükben a felüljárót elkerülve, módosított útvonalon közlekednek a lezárás idején. Az előttünk álló körülbelül egy évben több alkalommal kerül még sor hasonló késő esti, éjszakai forgalomkorlátozásokra annak érdekében, hogy a közúti forgalom a híd teljes újjáépítése idején a nappali órákban fenntartható legyen. A rekonstrukciós munkák – amelyek során kicseréljük az átkelő teljes szerkezetét, valamint új útpályát építünk, a gyalogos járdán pedig részben kerékpársávot, részben közös használatú gyalogos-kerékpáros útfelületet hozunk létre – első fázisa a befejezéséhez közeledik. Az újjáépítést a Fővárosi Önkormányzat közútkezelőjeként a Budapesti Közlekedési Központ végzi.