20 százalék feletti a kispesti házak drágulása

 

Az ingatlannet.hu statisztikai adatai szerint a kispesti ingatlanárak egy hangyányival sem olcsóbbak a koronavírus-járvány három hulláma után. Úgy tűnik, hogy az árak előre menetelésének még egy olyan kaliberű esemény se tud gátat szabni, mint a Covid-19. Kispesten belül a növekedés mértéke viszont lakóingatlan-típusonként eltérő.

 

Ha a 2020. március és 2021. május között időszakot és a XIX. kerületben eladó házak átlag négyzetméter árát tekintjük, azt látjuk, hogy tavaly márciusban 413 ezer Ft/m2-ről indultak és idén májusban már fél millió Ft/m2-re ugrottak. Tehát ezen 15 hónap alatt átlagosan 21 százalékkal drágultak. A XIX. kerületi téglalakások átlagos kínálati ára csak 1 százalékkal emelkedett, 629 ezer Ft/m2-ről 634 ezer Ft/m2-re.

 

A görbéket elnézve nem lehetetlen, hogy a közeljövőben Kispesten tovább duzzad majd mind a családi házak, mind pedig a téglalakások átlagára. Olyan nagy léptékű felfelé ívelésre, mint ami a koronavírus megjelenése előtt jellemezte a hazai ingatlanpiacot, valószínűleg nem számíthatunk. Az év második felében is csak bátortalan áremelkedés várható, mely alkalmanként stagnálásba csaphat át.

 

 

Családi házak vs. téglalakások

 

Az ingatlannet.hu által készített diagrammon szabad szemmel is jól látszik, hogy a családi házak átlagára nagyobb ütemben emelkedett, mint a téglalakásoké. Ez a jelenség nemcsak Kispesten, hanem országszerte több településen is jellemző. Hátterében pedig nagy meglepetésünkre a világjárvány áll. 

 

A karantén után egyre népszerűbbek lettek a kertes családi házak a vásárlók körében, szemben a szűk terekkel rendelkező belvárosi kislakásokkal. A házak a kereslet élénkülésével együtt folyamatosan drágultak, míg a téglalakások veszítve népszerűségükből szinte csak stagnáltak.

 

A ingatlanvásárlók vonzónak tartják a vidéket

 

A bezártság után a vásárlóknak nemcsak az ingatlantípusra vonatkozó preferenciarendszere változott meg, hanem az elhelyezkedésre vonatkozó is. A járványidőszak előtt a nyüzsgő belvárosok voltak a nagy slágerek, most pedig a nyugalmas kertvárosok a favoritok.

 

Ezek a változások persze nem tartanak majd örökké, könnyen lehet, hogy a tanév kezdetével és az irodai munkák visszaállásával újra a belvárosi kislakások lesznek a slágerek. Továbbá az állami kedvezményeknek köszönhetően fellendülő lakásépítés, valamint a rozsdaövezeti beruházások is a lakáspiacot támogatják.

 

Mindenesetre a befektetőknek érdemes mérlegelni, hogy mi és mennyire fontos, emellett pedig számolni kell a változásokkal is. Lehet, hogy most home office-ban nem fontos a munkahely közelsége és jó ötletnek tűnik egy vidéki településre zöld környezetbe költözni, de ha vissza kell menni az irodába, iskolába, sokkal kényelmesebb lehet egy belvárosi ingatlan.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A kóbor macskákat ivartalanítják

Több mint negyven gazdátlan, közterületen élő macskát ivartalanított Kispesten két civil szervezet. A macskák túlszaporodása nemcsak állatvédelmi, ökológiai probléma is egyben.

A háziorvosok rezsiköltségeinek átvállalását kéri a jobboldal

A háziorvosok teljes rezsiköltségeinek átvállalását kéri az önkormányzattól a kispesti Fidesz-KDNP képviselőcsoport, mert szerintük a kerület nem versenyképes a többi kerülettel szemben a háziorvosok számára, máshol ugyanis a teljes rezsi átvállalásával csábítják és tartják meg az orvosaikat. Kispesten egyre nagyobb az orvoshiány, így az önkormányzatnak valamit lépnie kell.

Jogerős: Gajda Péter törvényt sértett

Törvény- és alaptörvényt sértő módon járt el Gajda Péter (MSZP) polgármester – mondta ki a Kúria, amikor pártállami időket idéző módon leragasztotta a Fidesz országgyűlési választási plakátjait. A Gajdának erre lehetőséget adó jogsértő önkormányzati rendeletet a Kúria megsemmisítette.

Legyen durrogtatás, vagy sem?

Munkacsoportot hozott létre a kispesti önkormányzat azzal a céllal, hogy eldöntsék: tiltsák-e…