Puskás Ferenc 1927. április 1-jén született Kispesten, s ugyanitt kezdődött legendás pályafutása is: egészen korán – 16 évesen –, a Kispesti AC játékosaként mutatkozhatott be a magyar labdarúgó-bajnokság élvonalában, két évvel később pedig a válogatottba is bekerült, és az első mérkőzésén gólt is szerzett.

 

A kispesti csapatban, amellyel ötszörös bajnok lett és négy gólkirályi címet szerzett, 349 mérkőzésen 358 gólt lőtt. A magyar válogatott csapatkapitányaként világbajnoki ezüstérmet és olimpiai aranyérmet nyert, s összesen 85 találkozón játszott, amelyeken 84 gólt lőtt. Az Aranycsapat kapitányaként az évszázad mérkőzésének tartott, a Wembley-stadionban rendezett és 6-3-as magyar sikerrel végződött Anglia-Magyarország találkozón kétszer is betalált.

 

Három évvel később, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének hírét hallva nem tért vissza a kispesti csapat dél-amerikai túrájáról, ezt követően pedig közel kétéves szünet következett be a pályafutásában. 1958-ban a Real Madridhoz szerződött, ahol szintén ontotta a gólokat: 8 év alatt 180 mérkőzésen játszott és összesen 156-szor talált a kapuba. A spanyolok által „Pancho”-nak becézett zseni a „Királyi Gárdával” számos nemzetközi sikert ért el: az 1960-as BEK-döntőn például, amelyet a madridiak 7-3-ra nyertek az Eintracht Frankfurt ellen, négy gólt is lőtt.

Játékospályafutása befejeztével edzőnek állt; legjobb eredményét a görög Panathinaikosszal érte el az 1970-71-es szezonban, BEK-ezüstérmet szerezve.

 

A labdarúgás legendájává vált Puskás Ferenc 1991-ben végleg hazaköltözött; egy évvel később az MLSZ utánpótlás-, majd nemzetközi igazgatója lett, 1993-ban pedig a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt. 1997-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Olimpiai Érdemrenddel tüntette ki. A kettőezres évektől kezdve több betegséggel is küzdött, s végül 2006. november 17-én elhunyt.

 

Emlékét azóta is őrizzük: a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) 2009 óta minden évben Puskás-díjat ad át az év legszebb gólját szerző játékosnak, hazánkban pedig az elsőszámú futballaréna, a nemzeti stadion is az ő nevét viseli. Halála évfordulójának alkalmából Kispesten is évről évre megemlékezést tartanak a róla mintázott mellszobornál, az önkormányzat szervezésében. A kispesti Fidesz-KDNP frakció képviselői (a fotón balról: Song Simon és Fekete Márk önkormányzati képviselők) ahogy korábban, úgy idén is koszorút elhelyezve hajtottak fejet a legendás labdarúgó s egyben a leghíresebb magyar emléke előtt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

Érdemi munka helyett médiapolitizálás?

Múlt hónapban is beszámoltunk arról, hogy Gajda Péter (MSZP) polgármester évente több mint százmilliót költ kommunikációra, propagandára, saját imázsának építésére. A jól begyakorolt gépezet tökéletesen működik, és sikeresen eltereli a valós problémákról a figyelmet. Ám néha porszem kerül a fogaskerekek közé, és a polgármester belekavarodik saját mondandójába, ez történt a Kossuth téri piac kapcsán is. Gajda Péter nekirontott Dódity Gabriellának a piaccal kapcsolatos észrevételei miatt, és közölte, bezzeg ő acsarkodás helyett „ma és holnap” is a piacosokkal a kész tervekről tárgyal. A dolog szépséghibája, hogy mindennek a fele sem volt igaz. De nézzük csak, mi is történt!