A szaloncukor története a karácsonyfaállítás hagyományával kezdődött, amely hazánkban az 1800-as évek közepén, a tehetős réteg körében kezdett elterjedni. A fákat ekkoriban főként gyümölcsökkel, papírdíszekkel, mézeskaláccsal, habcsókkal díszítettek. Nem sokkal később a tőlünk nyugatabbra már régóta ismert fondant-cukorka is megjelent a főúri és polgári szalonokban az ünnepek idején: kezdetben tálakban kínálták a vendéglátók, később azonban már a fára is akasztottak belőle.

 

Szalonczukkedli – ahogy Jókai Mór nevezte az édességet, amely idővel hatalmas népszerűségre tett szert. A 19. századi háziasszonyok által gyakorta készített, selyempapírral és sztaniollal díszített édességben az ipar is nagy lehetőséget látott, ezért hamarosan elkezdődött a szaloncukor tömegtermelése.

 

A gyártók közel ezerféle csomagolópapírba burkolták az ínyencséget, amelyet igény esetén díszdobozba helyeztek s házhoz is szállítottak. Az ország nagy csokoládégyárai és kisebb-nagyobb cukrászatai mind szaloncukor-készítésbe fogtak, ám a lendületüknek a világháborúk következtében kialakult alapanyaghiány véget vetet. A piac elszegényedett, ezért a fákra ekkoriban papírba csomagolt krumplicukor, aszalt gyümölcs vagy mézes sütemény került.

 

A szaloncukor tömegtermelése az ötvenes években indult újra, ám sokáig mindössze 2-3 féle, eleinte csokoládétól mentes „konzumszaloncukor” került ki a gyártósorokról. Áttörést csak az 1980-as évek tudtak hozni: ekkor kezdtek széles körben elterjedni a változatos ízesítésű, minőségi szaloncukrok, amelyek népszerűsége máig töretlen Magyarországon, sőt: szaloncukorban igazi specialistává váltunk, ugyanis e desszert fogyasztása szinte kizárólag ránk, magyarokra jellemző. Napjainkban száznál is több típusban találhatjuk meg a boltok polcaink a karácsonyi időszak elsőszámú csemegéjét, amelyből évente összesen mintegy 3500 tonnányit vásárolunk – 8 milliárd forint értékben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Bögrés mézeskalács – egészséges süti az ünnepekre

Mi nemcsak az ünnepi időszakban szoktuk elkészíteni a mézeskalácsot, hanem az év minden szakában, bármikor, amikor megkívánjuk. A karácsonyi hangulat, az ünnepi íz, a fenséges illat mindig garantált. Ez egy könnyű, bögrés recept, a tésztát ráadásul nem kell egy éjszakára hűtőbe tenni – írja Koronczay Edit, a Táplálékallergia Magazin főszerkesztője, akinek köszönjük a receptet.

Ötletek a karácsonyi menühöz – A desszert

Bizony az ünnepek már a nyakunkon vannak. Ideje nekilátni a karácsonyi finomságoknak, vagy legalábbis az előkészítésüknek. Ön tudja már, hogy mivel kedveskedik szeretteinek az ünnepekre? Bejgli, zserbó, fatörzs, mákos guba, mézeskalács… ezek a karácsonyi menü klasszikus desszertjei. De érdemes egy kicsit változtatni, kipróbálni új ízeket, a család is értékelni fogja! Íme, néhány tipp!

Kefires bögrés

Itt a hétvége. Ha nincs időnk bonyolult süteményeket sütni családunknak, nem árt ismernünk egy kerületi háziasszony gyorsan elkészíthető, kevés munkát igénylő, ízletes édességének receptjét.

Kakaós kalács

Régen szokás volt Halottak napjára kalácsot sütni, amit a szegényeknek ajándékoztak. Ennek alkalmából egy kakaós kalács receptjét adjuk közre, melyet egy kispesti háziasszony küldött be nekünk.