Egy családi esemény indította útjára a kispesti családi vállalkozás ötletét. Csehiné Lublóváry Mónika nagymamája ugyanis díszmagyarban esküdött, és ez nagyon megtetszett a Ruhaipari Főiskolát végzett lánynak, aki már ruhaipari mérnökként beleásta magát a korhű díszmagyarok titkába. Szalonokban, könyvekből és múzeumokban sajátította el azt a tudást, amelynek segítségével 25 évvel ezelőtt megnyitotta egyedi díszruha szalonját. És persze ő maga is díszmagyarban állt oltár elé.

 

Esküvőre, bálokra és agáfogadásokra is készítenek ruhákat 

 

– Mi egy kicsit mást, kicsit többet adunk. Komoly szakmai háttérrel készítjük a korhű díszmagyart. Én korábban rekonstrukciókat is végeztem a Mezőgazdasági Múzeumnak. Sokszor előfordul, hogy mutatnak egy fotót és szeretnék, ha az alapján készítenénk el a ruhát. Ez nem egyszerű munka, de hálás feladat látni a végeredményt. Viszont nagyon munkás, már a megbeszélés sem egyszerű, hiszen minden apró részletet egyeztetni kell és vannak kötöttségek – avatott be a mindennapokba Mónika, aki másodmagával dolgozik a ruhákon. Elmondása szerint az ideális létszám az lenne, ha hárman lennének. Főként a nyári, esküvői szezonban ugyanis bőven vannak megrendeléseik. Persze a  díszmagyart egyre többen viselik bálokon, vagy fogadásokon is, de van, aki külföldre viszi magával alkalmi viseletnek. Vagyis az év minden időszakában jönnek a megrendelések. A szalonban sok nemesi utód is megfordul, akik a családi tradíciókat követve készíttetnek korhű díszmagyart maguknak.

 

A család. Mónikáék öt gyermeket nevelnek, a négy lány modellkedik is a  szalonnak

 

A szalonban egyébként modern esküvői ruhák és keringő ruhák is készülnek, és a díszmagyart sem csupán az oltár előtt, hanem menyecske ruhaként is viselik a menyasszonyok. Erről árulkodnak a szalon falára kifüggesztett fotók is. – Sokan küldenek nekünk képeket a nagy esemény után, de sajnos nem fér ki mind a falra – tette hozzá Mónika, aki sok barátságot is köszönhet a szalonnak, hiszen megannyi ruhát készített már az elmúlt években. Ráadásul egy ruha nem csupán egy darab, hanem nagyon sok összevetőből áll: szoknya, alsószoknya, kötény, fátyol, párta, kistáska stb, amelyeket mind aprólékosan kell elkészíteni, és ez nagyon sok időt és türelmet igényel. Miközben Mónika öt gyereket nevelt fel, amely már önmagában is főállásnak minősül. És bár a lányok modellkednek, úgy tűnik, hogy a családi vállalkozást nem ők fogják továbbvinni, Mónika szerint ugyanis a négy lány és a fiú mind más pályára készülnek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

Érdemi munka helyett médiapolitizálás?

Múlt hónapban is beszámoltunk arról, hogy Gajda Péter (MSZP) polgármester évente több mint százmilliót költ kommunikációra, propagandára, saját imázsának építésére. A jól begyakorolt gépezet tökéletesen működik, és sikeresen eltereli a valós problémákról a figyelmet. Ám néha porszem kerül a fogaskerekek közé, és a polgármester belekavarodik saját mondandójába, ez történt a Kossuth téri piac kapcsán is. Gajda Péter nekirontott Dódity Gabriellának a piaccal kapcsolatos észrevételei miatt, és közölte, bezzeg ő acsarkodás helyett „ma és holnap” is a piacosokkal a kész tervekről tárgyal. A dolog szépséghibája, hogy mindennek a fele sem volt igaz. De nézzük csak, mi is történt!