Azoknak a szerencsétlen sorsú népeknek – és ilyenek vagyunk mi is –, akiknek 1990 előtt olyan kulturális kánont közvetített az iskola, a párt, a politika, amelyik torz, egyoldalú és hamis képet adott a magyar múltról, eredményezte azt, hogy sokan egyáltalán nincsenek tisztában azzal, a ma miért olyan, amilyen. Márpedig aki rosszul ismeri a múltat, nem értheti a jelent, és aki nem érti a jelent, nem tud értelmes jövőt építeni. Mindez azt is jelenti, hogy bár általában azt szoktuk mondani, jövőépítés folyik, nekünk a múltépítést is végre kell hajtani – hangsúlyozza Takaró Mihály.

 

Az irodalomtörténész nemrégiben a diákjainak tartott előadást, ahol a három-négyszáz diák közül senki nem ismerte Pozsonyligetújfalu nevét, ahol a békeidőben a csecsemőtől az idősekig mindenkit kiirtottak, vagy a kárpátaljai Szolyvát, ahol a magyar siratófal áll, amelyre azok nevei kerültek, akiket szintén békeidőben, a II. világháború után hurcoltak el orosz koncentrációs táborokba. Pedig ők az apáink, nagyapáink, dédapáink.

 

– Azoknak a gyökereknek ismerete, és főleg táplálása nélkül, amelyekből egy nép önazonosságtudata származik, nincs egészséges identitástudat – fogalmaz Takaró Mihály, így folytatva: – Amikor Európa, vagy mondhatjuk, hogy a világ krízisben van – és ezt a mai napokban nem is kell sokat magyaráznunk –, akkor csak rajtunk múlik, hogy abból katasztrófa lesz, vagy katarzis. És az a lényeg, hogy krízisben a gyengék mindig élethazugságokba menekülnek, az erősek pedig az életigazságokba kapaszkodnak. A kultúra és az irodalom a magyarság számára még fontosabb, mint bármelyik európai nép számára. Azért, mert a nyelvünk különös és egyedülálló Európában, csakúgy, mint a történelmünk, számunkra a kultúra és az irodalom mindig élet-halál kérdése volt.

 

A magyarság az első nagy történelmi kataklizmáját Mohácsnál élte meg 1526-ban. Mibe kapaszkodtak akkor a magyarok? A kultúrába. 1529-ben Mezőtúron megnyitották az első kollégiumot, aztán sorra a többit, Debrecenben, Sárospatakon, Kolozsvárott, Pápán. Kialakult a hódoltsági területek szélén 150 éven keresztül a magyarságot megtartó kollégiumi rendszer, amelyben megmaradt a nyelv, képeztek tudósokat, tanárokat, papokat – mindazokat, akik szükségesek voltak ahhoz, hogy a hódoltság ideje alatt megmaradjunk.

 

Történelmünk második, és talán legnagyobb kataklizmája Trianon. Köztudott tény, hogy 1920-ban az ország több mint kétharmadát, lakosságának, 60, iparának 81, nyersanyagának majdnem 85 százalékát elcsatolták. Mivel válaszolt a magyarság? Klebelsberg Kunó kultuszminiszter meggyőzte Horthy Miklóst, hogy számunkra a felemelkedésnek egyetlen egy útja van: a kultúra. Akkor 10 év alatt Magyarországon 5 ezer új tanítói lakást és tantermet építettek, és a legutolsó tanyasi iskolában is képesített tanerő tanított. Megalkották a népi kollégiumi rendszert, amelyben a magyar parasztságot tanították a modern gazdálkodásra. A két világháború között a magyar oktatás olyan világszintű volt, hogy az alatt a 25 év alatt hat magyar Nobel-díjas nevelődött föl.

 

Miért volt ez fontos, és miért kell ma, 2022-ben tudni erről? Mert ez alapozza meg egy nemzet jelenét és jövőjét. Az a nemzet pedig, amelytől elveszik a kultúráját, csak idő kérdése, hogy mikor fog elpusztulni.

 

Fotók és szöveg: Erzsébeti Napló

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…

Adót emelt a városvezetés, közben Kránitz kétszer annyit keres@0

Megemelte a városvezetés az építmény- és telekadó mértékét, Gajda Péter pedig közel kétszeresére a „Miszter Negyven Százalékként” emlegetett Kránitz Krisztián vagyonkezelő igazgató fizetését. A testületi ülésen leváltották a baloldalt beárnyékoló korrupciós botrányt kirobbantó Lackner Csabát bizottsági alelnöki posztjáról, és a testület egyhangúlag megszavazta Dódity Gabriella arra irányuló javaslatát, hogy felszólítsák Lacknert, adja vissza mandátumát és távozzon a közéletből.

Lackner Csaba: „Ha a kerületi politikában nem keresel évi százmilliót, hülye vagy”

„Vannak, akik azt mondják, ha nem keresed meg az évi százmilliót a kerületi politikában, hülye vagy” – legalábbis Lackner Csaba kispesti MSZP-s önkormányzati képviselő szerint, aki a Magyar Nemzet és a Hír TV birtokába jutott, több órás hangfelvételen, a jelek szerint drogpartin beszél arról, hogyan osztozkodtak a pénzen és a hatalmon a baloldali képviselők az elmúlt években.