Lehetnek a kórházak és rendelők bármennyire modernek és felszereltek, az a legjobb, ha minél ritkábban kell odamennünk. Közhely, de igaz, hogy legnagyobb kincsünk az egészségünk. Ahhoz pedig, hogy megőrizzük, a táplálkozáson, a rendszeres mozgáson és a káros szenvedélyek – különösképpen a dohányzás – mellőzésén át vezet az út. Egészségük védelmét fontos már gyermekkorban elkezdeni, annál is inkább, hogy olyan riasztó adatok láttak napvilágot, hogy míg a korábbi évtizedekben főleg az 50 évnél idősebbeknél jelentkezett nagyszámban a 2. típusú cukorbetegség, addig ma már a húszas- harmincasoknál. A kormány az elmúlt években több intézkedéssel,

köztük a mindennapos testnevelés, vagy az egészségesebb menzakoszt bevezetésével igyekszik megfordítani ezt a trendet, de ezek csak akkor tudnak igazán hatékonyan működni, ha otthon mi magunk is teszünk a saját és gyermekeink egészsége érdekében.

 

Tesióra minden nap

 

 

Idén már minden évfolyamban minden nap van tornaóra az általános- és középiskolákban. A kormány 2012-ben felmenő rendszerben indította el mindennapos tesit. Abban az esztendőben az első, az ötödik és kilencedik évfolyamokban indították el a programot. Így amellett, hogy a gyerekek minden nap mozognak, jó eséllyel felnőttként is életük része marad a sport. A mindennapos testnevelés bevezetése szükségessé teszi új tornatermek, tornacsarnokok és uszodák építését, a kormány ezért indított egy évről-évre több milliárdos támogatást jelentő infrastruktúra-fejlesztési programot. Szakemberek szerint minden egyes, a sportra költött forint a jövőben két forint megtakarítást jelent az egészségügyi kiadások terén. Fontos azonban, hogy ne csak az iskolában mozogjanak a kicsik; egy hétvégi kirándulás vagy közös sportolás egyaránt egészséges élményt jelent az egész családnak.

 

A menzákon és az otthoni koszton is sok múlik

 

 

Idén szeptembertől valamennyi iskolai és óvodai menzán kevesebb sót, cukrot és fűszert, de több zöldséget, gyümölcsöt kapnak a gyerekek – a bölcsődések és iskolások 90 százalékának ráadásul mindezért fizetnie sem kell. A kormány célja, hogy egészségesebb és változatosabb ételhez jusson az ifjúság. A mindennapos testneveléssel kiegészülve ez segíthet csökkenteni a népbetegségnek számító szív- és érrendszeri rendellenességek kialakulását.

Bár lehet, hogy eleinte a szokatlan ízvilág miatt fintorognak a csöppségek, de amint megszokják, máris sokat tettünk azért, hogy egészségesebb felnőttekké váljanak. Mindebben persze szülőként is segíthetünk: ha otthon is egészségesebb koszt fogadja őket, talán hamarabb megszokják az iskolai konyha ízeit is, de az is segíthet, ha elmagyarázzuk a gyereknek, hogy miért van erre szükség.

 

Egyre kevesebben dohányoznak

 

 

Lassan négy éve tilos a dohányzás az többek között éttermek, kocsmák és szórakozóhelyek zárt helyiségeiben, ráadásul két éve már nem lehet cigarettát vásárolni az élelmiszerboltokban. Előbbi intézkedéssel a nemdohányzókat, utóbbival a kiskorúakat igyekszik védeni a kormány, hiszen ők elvileg már nem léphetnek be olyan helyre, ahol dohánytermékeket árulnak. Rengeteg betegség kockázatát növeli a dohányzás, ezért további intézkedésekre is számíthatunk. Ennek érdekében – más országokhoz hasonlóan – várhatóan jövő májustól jönnek az egységes, márkasemleges cigisdobozok, amelyeken nem lesz például logó. Mindezzel elsősorban a fiatalok körében igyekeznek csökkenteni a dohányzás népszerűségét. A dohányzás visszaszorításáért tett pédamutató erőfeszítésekért egyébként 2013-ban az ENSZ Egészségügyi világszervezete kitüntetésben részesítette Orbán Viktor miniszterelnököt.

 

A cikkben szereplő képek illusztrációk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Lackner Csaba: „Ha a kerületi politikában nem keresel évi százmilliót, hülye vagy”

„Vannak, akik azt mondják, ha nem keresed meg az évi százmilliót a kerületi politikában, hülye vagy” – legalábbis Lackner Csaba kispesti MSZP-s önkormányzati képviselő szerint, aki a Magyar Nemzet és a Hír TV birtokába jutott, több órás hangfelvételen, a jelek szerint drogpartin beszél arról, hogyan osztozkodtak a pénzen és a hatalmon a baloldali képviselők az elmúlt években.

Adót emelt a városvezetés, közben Kránitz kétszer annyit keres@0

Megemelte a városvezetés az építmény- és telekadó mértékét, Gajda Péter pedig közel kétszeresére a „Miszter Negyven Százalékként” emlegetett Kránitz Krisztián vagyonkezelő igazgató fizetését. A testületi ülésen leváltották a baloldalt beárnyékoló korrupciós botrányt kirobbantó Lackner Csabát bizottsági alelnöki posztjáról, és a testület egyhangúlag megszavazta Dódity Gabriella arra irányuló javaslatát, hogy felszólítsák Lacknert, adja vissza mandátumát és távozzon a közéletből.