„Hatalmas győzelmet arattunk, akkorát, hogy még a Holdról is látszik, de Brüsszelből egészen biztosan” – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, miután világossá vált, hogy a kormánypártok óriási, minden várakozást felülmúló győzelmet arattak a történelmi jelentőséggel bíró országgyűlési választáson.

 

A Fidesz-KDNP-s képviselőjelöltek a vidéki településeken taroltak – 88 egyéni választókerületből 86-ot megnyertek –, a baloldali-liberális fellegvárként számon tartott Budapesten pedig a vártnál jobban szerepeltek, főleg a szavazatarányokat tekintve. Két választókerületben sikerült a kormánypárti jelöltnek maga mögé utasítani baloldali ellenfelét, ugyanakkor szinte mindenütt rendkívül szoros volt a verseny, ami azt jelenti, hogy a legutóbbi, 2018-as választáshoz képest a fővárosban is csökkent a baloldal támogatottsága.

 

Jó példa erre a Kispest egy részét és Pesterzsébetet magába foglaló 16-os választókerület, ahol a kormánypártok képviselőjelöltje, Földesi Gyula alig több mint 3 százalékkal kapott kevesebbet voksot, mint a baloldal jelöltje, Hiller István. Bár a Gyurcsány-kormány egykori oktatási és kulturális minisztere nyert, minden kétséget kizáróan veszített népszerűségéből. Ennek egyik oka bizonyára az, hogy noha Kispesten ősidők óta a baloldal szimpatizánsai vannak többségben, egyre gyarapodik azoknak a tábora, akik nem kérnek az általa is fémjelzett kudarcos múltból. Sokan sérelmezik azt is, hogy Hiller, dacára annak, hogy a helyi baloldal vezetője, egyáltalán nem vesz részt a kispesti közéletben, így nem is volt meglepő, hogy a botrányos Lackner-hangfelvételek kapcsán sem hallatta hangját, ahogyan az sem, hogy a korrupciógyanúba keveredett párttársaitól sem határolódott el.

 

Az eredmények ismeretében Földesi Gyula közösségi oldalán a következőket írta: „Hálásan köszönöm mindenkinek, aki megtisztelt szavazatával, nagyon szoros eredményt értünk el a választókerületben! Soha nem voltunk még ilyen erősek, éppen ezért a munkát folytatjuk!”

 

A szavazatok aránya a 16-os választókerületben (98,78 százalékos feldolgozottságnál): dr. Hiller István (Egységben Magyarországért) 45,91% (21.530 szavazat); Földesi Gyula (Fidesz-KDNP) 42,70% (20.023 szavazat); Hrivnák Pál (Mi Hazánk) 4,96% (2.324 szavazat); Szentesi Szabolcs (MKKP) 4,11% (1.927 szavazat); Horváth Elemér (Megoldás Mozgalom) 1,30% (611 szavazat); Garai Veronika (NÉP) 0,75% (351 szavazat); Székely Sándor (ISZOMM-Munkáspárt) 0,27% (125 szavazat)

 

A Kispest másik részét és Kőbányát magába foglaló 9-es választókerületben is sikerült a Fidesz-KDNP-s jelöltnek, dr. Pap Sándornak „megszorongatnia” a baloldali jelöltet, Arató Gergelyt, aki szintén tevékeny szerepet vállalt a bukott Gyurcsány-Bajnai kormányban: 2004 és 2006 között az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára, 2006-tól 2010-ig pedig az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára volt. Emlékezetes, Arató annak idején egy irodában dolgozott egykori párttársával, Zuschlag Jánossal, aki ott működtette számlagyárát, amiért később bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt több évet börtönben ült. Nagy eséllyel ennek az ügynek is köszönhető, hogy a DK-s politikus az MSZP-s Hillerhez hasonlóan a vártnál kevesebb embert tudott maga mellé állítani a választáson, s végül szoros csatában, mintegy 2,5 százalékkal szerzett több voksot a kormánypártok jelöltjénél.

 

Dr. Pap Sándor Facebook-bejegyzésében a többi közt azt írta, hogy bár végül nem ő nyert, van minek örülni, hiszen a kormánypártok országosan óriási győzelmet arattak. „A kőbányaiak és a kispestiek, ahogy eddig, úgy természetesen továbbra is számíthatnak rám. Számíthatnak rám, engem megtalálnak ezután is, mert szívügyem Kőbánya, szívügyem Kispest” – fogalmazott bejegyzésében.

 

A szavazatok aránya a 9-es választókerületben (98,92 százalékos feldolgozottságnál): Arató Gergely (Egységben Magyarországért): 45,53% (21.617 szavazat); dr. Pap Sándor (Fidesz-KDNP): 42,97% (20.402 szavazat); Vékony Csongor (Mi Hazánk): 4,44% (2.106 szavazat); Hankó Klára (MKKP): 3,92% (1.860 szavazat); Détári Lajos László (Megoldás Mozgalom) 2,22% (1.053 szavazat); Demény-Nagy Kristóf (NÉP) 0,57% (273 szavazat); Gál Péter (ISZOMM-Munkáspárt) 0,36% (171 szavazat)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…

Adót emelt a városvezetés, közben Kránitz kétszer annyit keres@0

Megemelte a városvezetés az építmény- és telekadó mértékét, Gajda Péter pedig közel kétszeresére a „Miszter Negyven Százalékként” emlegetett Kránitz Krisztián vagyonkezelő igazgató fizetését. A testületi ülésen leváltották a baloldalt beárnyékoló korrupciós botrányt kirobbantó Lackner Csabát bizottsági alelnöki posztjáról, és a testület egyhangúlag megszavazta Dódity Gabriella arra irányuló javaslatát, hogy felszólítsák Lacknert, adja vissza mandátumát és távozzon a közéletből.

Lackner Csaba: „Ha a kerületi politikában nem keresel évi százmilliót, hülye vagy”

„Vannak, akik azt mondják, ha nem keresed meg az évi százmilliót a kerületi politikában, hülye vagy” – legalábbis Lackner Csaba kispesti MSZP-s önkormányzati képviselő szerint, aki a Magyar Nemzet és a Hír TV birtokába jutott, több órás hangfelvételen, a jelek szerint drogpartin beszél arról, hogyan osztozkodtak a pénzen és a hatalmon a baloldali képviselők az elmúlt években.