Az őshonos és az északi országokból érkező, hazánkban telelő madárfajok életét is nagyban megkönnyítjük azzal, ha eleséget és ivóvizet készítünk ki nekik a táplálékban szegény késő őszi és téli időszakban. Nem beszélve arról, hogy e látogatók jelenléte rengeteg élménnyel ajándékozhat meg bennünket.

Az első fagyok beköszöntétől azok tartós megszűnéséig, jellemzően április közepéig tartó etetési időszak legfontosabb szabálya: ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba, a madarak ugyanis gyorsan odaszoknak az etetőhelyre, a későbbiek folyamán is számítva az ott fellelhető táplálákra. Ha ideális körülményekre lelnek, évről-évre visszatérnek majd, legyen szó a környékben élő vagy éppen messzi tájakról érkező madarakról.

 

Éppen ezért fontos, hogy a madáretetőt biztonságos, ragadozóktól védett, azok lehetséges búvóhelyeitől távoli helyre tegyük, s kizárólag megbízható forrásból származó, jó minőségű madáreleséggel töltsük fel. Figyeljünk oda a rendszeres pótlásra, hiszen nagy hidegben az etetőre járó kistestű madarak túlélése attól függ, el tudják-e fogyasztani napközben a fagyos éjszakák átvészeléséhez szükséges táplálékmennységet.

 

Az „elsőszámú” téli madáreleség a magas olajtartalmú – nem sózott és pirított – fekete napraforgómag, amit apró szemű magvakkal, illetve állatkereskedésekben kapható magkeverékekkel is dúsíthatunk.

 

Fontos etetőanyag ilyenkor az állati eredetű zsiradék is: a nem sózott szalonnát, a faggyút, az ipari tepertőt, a túrót és a lágy sajtokat, illetve a sok helyen beszerezhető cinkegolyót is szeretik a madarak. Utóbbi zacskóba téve, mélyhűtőben tárolva a következő szezonban is jó szolgálatot tehet. Garázsban, lakótérben semmiképpen ne tartsunk őket, mivel a felszabaduló illatanyagaik odavonzzák a molylepkéket.

 

Kenyeret, kenyérmorzsát még véletlenül se rakjunk az etetőbe, mivel az ezeket elfogyasztó énekesmadarak gyomor- és bélgyulladást kaphatnak, s rövid időn belül el is pusztulhatnak. Hasonlóan káros lehet a száraz kutyaeledel, a burgonyachips, a csontkukac, a gépsonka, a kolbász és a pattogatott kukorica is – a teljesség igénye nélkül sorolva.  Adható azonban gyümölcs, így például tört dió, csipke, kökény, körte és alma is; utóbbiakat felszúrhatjuk fák és bokrok ágcsonkjaira is. Kitehetünk a madaraknak főtt rizst és tésztát, levesben főtt zöldségeket és keményre főtt tojást is.  

 

Fontos tudni: az etetőt rengeteg madár felkeresheti, köztük fertőzött, beteg példányok is, ezért amikor lehetőségünk van rá – nyirkos időben gyakrabban –, takarítsuk ki azt. Érdemes ilyenkor kiseperni a megmaradt táplálékot és kímélő fertőtlenítőszerrel átmosni a madáretetőt.   Ugyanakkor ne csak az eleségről, hanem az ivóvízről is gondoskodjunk: különösen kemény fagyok idején rendkívül fontos, hogy találjanak a madarak egy kis itatót, ahol pótolni tudják a folyadékveszteségeiket. Ha befagyna a vize, naponta egy-két alkalommal szedjük ki a jeget az itatóból, és töltsük fel langyos csapvízzel. Fáradozásainkat” a madarak értékelik majd, a megfigyelésükkel együtt járó rengeteg élménnyel ajándékozva meg bennünket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Két éven belül kész az új KÖKI vasútállomás is

Modern és akadálymentes lesz a megújuló Kőbánya-Kispest vasútállomás, amely a tervek szerint 2019-re készül el, és tökéletesen illeszkedik majd a KÖKI már átépített, felújított arculatához.

Új BKK ügyfélközpont a KÖKI-n

Kőbánya-Kispest metróállomásnál nyitotta meg a Budapesti Közlekedési Központ a legújabb ügyfélközpontját a hét elején. A BKK új, európai színvonalú integrált szolgáltatásokat nyújtó ügyfélközpontjaiban a közlekedéssel kapcsolatos minden ügy elintézhető: jegy- és bérletvásárlás, közlekedési információk, taxipanasz-kezelés, MOL Bubihoz fűződő ügyintézés és általános utastájékoztatás. Az új ügyfélközpont a fővárosi utasok kiszolgálásán túl turisztikai szempontból is kiemelt fontosságú, ugyanis a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelsége miatt a hazánkba érkező turistáknak is segítséget nyújt.

BKK közlemény: Két napon át késő este és éjszaka lezárjuk a Sibrik Miklós úti felüljárót

A Sibrik Miklós úti felüljáró újjáépítéséhez kapcsolódó bontási munkák miatt szeptember 11-én, csütörtökön és 12-én, pénteken késő este és éjszaka 22:00 és 4:00 között lezárjuk a felüljárót. Ezért az erre közlekedő nappali járataink a késő esti időszakban, éjszakai buszaink pedig teljes üzemidejükben a felüljárót elkerülve, módosított útvonalon közlekednek a lezárás idején. Az előttünk álló körülbelül egy évben több alkalommal kerül még sor hasonló késő esti, éjszakai forgalomkorlátozásokra annak érdekében, hogy a közúti forgalom a híd teljes újjáépítése idején a nappali órákban fenntartható legyen. A rekonstrukciós munkák – amelyek során kicseréljük az átkelő teljes szerkezetét, valamint új útpályát építünk, a gyalogos járdán pedig részben kerékpársávot, részben közös használatú gyalogos-kerékpáros útfelületet hozunk létre – első fázisa a befejezéséhez közeledik. Az újjáépítést a Fővárosi Önkormányzat közútkezelőjeként a Budapesti Közlekedési Központ végzi.

Telefonon és email-ben is lehet időpontot foglalni az Egészségügyi Intézetben

A járványhelyzet kedvező alakulása lehetővé tette, hogy ismét teljeskörű ellátást nyújtson a Kispesti Egészségügyi Intézet, de továbbra is be kell tartani a bevezetett óvó-védő intézkedéseket, különösen, ha figyelembe vesszük a környező országok aggasztóan emelkedő esetszámokat. Emiatt a lakosság türelmét kérte Dr. Kumin Marianna, az intézet főorvos-főigazgatója, és jelezte, hogy a telefonos időpont egyeztetés mellett lehetőség van elektronikus úton is megtenni ezt.