Bevásárláskor és az ünnepekkor:
- A bankkártyát ne a PIN kóddal együtt tároljuk, és ne adjuk ki a kezünkből úgy a kártyát, hogy azt szem elől tévesztjük.
- Az egész havi nyugdíjat vagy fizetést ne vigyük magunkkal a bevásárlásra. A pénztárcát lehetőleg ne a külső zsebbe vagy a táska tetejére tegyük.
- Bevásárlókocsi tetejére ne tegyük a kézitáskát.
- Ha a sorban valaki túl közel áll mögöttünk, szóljunk rá.
- Étteremben a szék karfájára tett kabát zsebében ne legyen érték.
- Figyeljünk értékeikre, mert ha otthagyunk egy pénztárcát (asztalon, pulton), azt nagy valószínűséggel a megtaláló elteszi magának.
- Autó utasterében ne hagyjunk értéket (GPS, táska, laptop), ha muszáj, csak a csomagtartóban tartsuk.
- Miután távirányítóval lezártuk az autót, ellenőrizzük le, húzzuk meg a kilincset, valóban lezárt-e a kocsi.
Jön a jó idő, akcióba lendülnek a nyaklánckitépők
Mivel a jobb időben nem fedi ruha a nyakéket, könnyen kifigyelhetik a bűnelkövetők, akik legtöbbször az idősebb hölgyek nyakából tépik ki az ékszert. Ezért:
- Ne hordjunk feltűnő, vastag, sok nyakláncot, mert kifigyelhetik, kitéphetik.
- Általában piacon vagy buszon, villamoson szúrják ki a későbbi sértetteket, követik, és egy néptelen utcaszakaszon vagy a kapu, ajtó nyitása közben tépik ki a táskát, nyakláncot, fülbevalót.
- Ha észreveszi, hogy követik, menjen oda valakihez, egy boltba, autóshoz, buszsofőrhöz, vagy bárkihez, aki segíthet. Hívhatja 112-t is.
- Ha megtörtént a baj, onnan a helyszínről, rögtön hívják a 112-t. Minél hamarabb hívjuk a rendőrt, annál nagyobb az esély a helyszín közelében elfogni a tettest, és visszaszerezni az ékszert.