Évek óta folyamatosan problémát jelent a kispestieknek, vagy a kerületünk útjain autózóknak a mitológiai Hüdrára emlékeztető kátyúrengeteg: ahol betömnek egy kátyút, valahol kettő keletkezik helyette.
A Facebook különböző csoportjaiban is rendre beszámolnak a kispestiek az utakon elszenvedett sérülésekről: január végén egy kb. 30 centis mélységű kráterről számoltak be a Wekerletelep csoportban.
Egy Olvasónk autójában jelentős kár keletkezett, amit a Teleki utcai gödörmélységű kátyú okozott, amibe – mivel nem volt kitéve figyelmeztetés – belehajtott. Javíthatatlanná vált a bal első és hátsó gumi, ami miatt teljes garnitúra cserét kellett eszközölni, az egyik felni is deformálódott. Meghibásodott az ABS, a baloldali féltengely kiugrott a helyéről, elhajlott a kormányösszekötő, de a motorvédő burkolat is eltört. Olvasónk felbecsült kára megközelíti a negyedmillió forintot.
Az már csak hab a tortán, hogy Olvasók ügyvédje tájékoztatása szerint az önkormányzattal szerződésben álló biztosítótársaság felületesen, három ponton is hibásan vette fel a kárfelvételi jegyzőkönyvet.
A baloldali vezetésű önkormányzat először 40 ezer forintos kártérítést ajánlott fel, majd ezek után – miután Olvasónk jelezte, hogy nem áll módjában elfogadni – kezdték egyáltalán megvizsgálni a kátyút és környékét. A határozat szerint az úttest süllyedése közmű meghibásodásra vezethető vissza, ezzel szemben a közműszolgáltató – aki Olvasónk tájékoztatása szerint – valóban megvizsgálta a helyszínt, és semminemű hibát nem talált.
A napokban mi is kint jártunk a helyszínen, a helyreállítási munkálatok épp csak megkezdődtek, közel három hónappal a káresemény után.
Ugyan Gajda Péter (MSZP) polgármester nagy ímmel-ámmal bejelentette, hogy 200 millió forintot költ idén az önkormányzat a kerületi utak karbantartására, ami egyrészről örömteli, hiszen van is mire költeni: Kispest úthálózata az elmúlt évek alatt hírhedten rossz állapotba került. Azonban míg a tavalyi költségvetésben 46 millió forint volt külön soron feltüntetve járdaépítésre és útfelújításra, addig az idei költségvetésben ez a sor már nem szerepel. Van helyette egy 200 millió forintos sor, de ezt a sor neve szerint nemcsak út- és járdafelújításra, hanem ezen felül parkolókarbantartási feladatokra és csapadékvízelvezetésre is fordítanak. Ez a tény némileg árnyalja a szocialista polgármester azon kijelentését, hogy a 200 milliót az utak karbantartására fordítják.
Természetesen a járdák állapotával, a parkolási nehézségekkel így is küzd a kerület, tehát örömteli, ha erre is szánnak forrást, főleg a csapadékvízelvezetésre, amely főleg a Wekerletelepen jelent nagymértékű hiányosságot.
A kispesti kátyú krízisnek régre visszanyúló előzményei vannak: néhány éve másfél milliós kártérítést ítélt meg a bíróság egy autósnak, aki a Vak Bottyán utcában hajtott hatalmas kátyúba. Itt már eddig is számos autó felnije és dísztárcsái bánták a hosszú évekig tartó gondozatlanságot. De a járdák és burkolatok karbantartásának hiánya miatt személyi sérülések is történtek már.
A Vak Bottyán utca több szempontból is szimbolikus jelentőségű a Kispestet régóta terhelő kátyúkkal kapcsolatban:
-
Az utca metrópótlással érintett szakaszának kezelését átvette a Fővárosi Önkormányzat
-
és mintegy két hónap alatt el is végezte a megfelelő karbantartási munkálatokat. Ugyan a metrópótlás ezt megelőzően tovább rontotta az amúgy is, hosszú évek óta kritikus állapotú útszakasz minőségét, de mindenképpen beszédes, hogy a Fővárosi Önkormányzat hetek alatt elvégezte azt a munkát, amire Gajdának több mint tíz éve lett volna. (Jobbra.)
-
A metrópótlással nem érintett, Derkovits utca felé eső szakaszán hemzsegő kátyúk pedig az önkormányzat által megbízott cég hanyagságát mutatták be: a betömött kátyúk szemmel láthatóan nem lettek tartósak. (Lent.)
De ugyanez a finoman szólva is véleményes munkamorál jellemzi az MSZP-s képviselő, Kránitz Krisztán által vezetett VAMÜSZ-t, a Kispest más pontjain felbukkanó balesetveszélyekkel kapcsolatban: lapunk is többször beszámolt, hogy mennyi baleset történt már a Kossuth téri piacon, némelyik éppen a piacon is hemzsegő kátyúk miatt. Többen arról számoltak be, hogy a vagyonkezelő emberei például a latyakkal teli gödrökbe egyszerűen csak belefolyatják az aszfaltot, ami finoman szólva sem nevezhető tartós, vagy átgondolt megoldásnak. A Kossuth téri piacon történt baleseteknél maradva felidézhetjük a hanyagság lépcsőfokait is: a VAMÜSZ csak azt a lépcsőt tette rendbe, ahol egy idős hölgy feltehetőleg lábát törte, de a néhány méterrel arrébb lévő feljáróhoz hozzá sem nyúlt, noha az is balesetveszélyes, feltöredezett és kilógnak a betonvasak.
Még szerencse, hogy az Ady Endre út kritikus pontjai nem önkormányzati kezelésben vannak, azokat a kezelő épp az utóbbi időben tette rendbe. A kormánynak köszönhetően pedig a Vasút utca is megújul: 55,7 millió forintot nyert a kerület a fővárosi és agglomerációs földutak felszámolását célzó Budapesti Útépítési Program keretében.
Fotók: Facebook
|