Az év elején több cikk is megjelent a brit sajtóban, melyek szerint idén egyfajta kutyajóléti válság következhet be a szigetországban, ahol a koronavírus-járvány megjelenését követően soha nem látott mértékben nőtt a kölykök iránti kereslet – és sajnos a kóbor kutyák száma is. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy az újdonsült ebtulajdonosok egy részének lelkesedése amilyen hirtelen jön, olyan gyorsan el is illan, ennek pedig sok ezer utcára tett kutya látja kárát. Ennek apropóján beszélgettünk Kruzslicz Annával, aki annak a Kispesti Állatvédelmi Járőrszolgálatnak a vezetője, melynek önkéntes tagjai áldozatkész munkájukkal terelgetik a kerület kóbor állatainak sorsát.
Helyi sajátosságok
„Noha Nagy-Britanniában a felelős állattartás alapvetően jóval magasabb szinten van, mint hazánkban, az a tény, hogy a COVID-19 miatt megugrott a befogadások száma, kétségtelenül ronthat az ottani állatok sorsán. Persze az, hogy sokan felkészületlenül, nem megfontoltan vágnának bele az állattartásba, nem új keletű dolog. Éppen ezért minden felelős szervezet nagy figyelmet fordít arra, hogy kiszűrje a leginkább alkalmas gazdijelölteket a befogadásra váró állatok számára” – magyarázta.
Elmondható sajnos az is, hogy Magyarországon mind a mai napig milliós számban élnek kóbor állatok, melyek rengeteg munkát adnak a civil állatvédőknek, a menhelyeknek és a gyepmesteri telepeknek. Kruzslicz Anna szavai szerint ahhoz, hogy e helyzet változzon, a felelős állattartás térnyerésére, ezzel együtt pedig a nem kívánt szaporulatok csökkenésére van szükség.
Kispesten főképp az utóbbi okoz gondot: „A kóbor kutyák jelenléte a kerület sűrű beépítettsége miatt annyira nem jellemző, nem úgy, mint a nem kívánt szaporulatokból származó kölyköké. Sajnos még mindig sokan vannak, akik chip nélkül, oltatlanul tartják kutyáikat, hagyva őket kóborolni, mindent összevetve azonban azt tapasztaljuk, hogy növekszik azon gazdik száma, akik tisztában vannak a felelős állattartás szabályaival” – folytatta a szervezet vezetője.
Szökevények nyomában
Kérdésünkre, hogy milyen feladatok adják tagjaik számára a legtöbb munkát, elmondta: bár már nem napi szinten, de még mindig rendszeresen kell megtalálniuk kiszökött kutyákat; a legtöbb esetben a gazdik már közvetlenül a járőrszolgálatnak jelentik az eltűnést, ez pedig nagyban megkönnyíti az állatok hazajutását. Tagjaik gyakran találnak az utcán chip nélkül kóborló kutyákat is, melyekről lerí, hogy van gazdájuk. Az ilyen állatokat chippelés és a szükséges oltások beadását követően igyekeznek visszajuttatni a tulajdonosaiknak.
A legfontosabb e kutyák azonnali, biztonságos elhelyezése, s ha a tervekkel ellentétben az eredeti gazdit nem lelik fel, akkor az egyesület tagjai az új család megtalálásáig gondozzák az állatokat. Ez jelenti számukra a fő feladatot, ugyanis az ideiglenes befogadók száma igencsak csekély. A kutyák nagy része egyébként a gazdik figyelmetlenségét kihasználva szökik meg, de persze az is előfordul, hogy kerítésen tátongó lyukak vagy meghibásodott elektromos kapuk állnak az ebek utcára jutásának hátterében.
„Sok feladatot adnak a kijárós, illetve a vadon született kolóniákban élő macskák is. A kispesti közterületeken megjelenő macskák többsége előbbiek közé tartozó, gazdás cica, akik a szokásos portyázásaik során odaszoknak azokhoz a helyekhez, ahol élelmet kapnak. Ez sok gondot okoz, hiszen nem mindenki nézi jó szemmel a kijárós macskák ürülékét, szaporulatát a kertjében, ráadásul e cicák nagy számban pusztítják a védett madarak állományait is. Emiatt egyre többször van tudomásunk mérgezésekről vagy a macskákat ért fizikai bántalmazásokról – részletezte Kruzslicz Anna.
Ilyenkor fő az elővigyázatosság
Noha a kellemesen melengető tavaszi idő egyelőre várat magára, a háziállatoknak mindez aligha szegi kedvét, éppen ezért a járőrszolgálat vezetője azt tanácsolta olvasóinknak, hogy a tüzelési időszakban fokozottan figyeljenek oda az ivaros állatok védelmére, hiszen a kanok a fajfenntartási ösztöneik által vezérelve mindent megtesznek azért, hogy a tüzelő szukák közelébe juthassanak – és ez fordítva is igaz. „Az ivaros, tüzelő szuka kutyák gazdái kerüljék ilyenkor a futtatókat és a más, ivaros kanokkal történő találkozást. Most, tavasszal a külső élősködők elleni védelem is kiemelt fontosságú, így időszerű megkezdeni a kullancsok, bolhák, szúnyogok elleni védekezést” – tanácsolta.
|