Elfogadták a képviselők azt a szándéknyilatkozatot, amelyre a Kispesti Női Kézilabda Klubnak (KNKK) szüksége van ahhoz, hogy elkezdhesse gyűjteni a társasági adókedvezmény-támogatásokat. A TAO lényege, hogy cégek a társasági adójuk egy részével a sportot támogathatják. Bár Gajda Péter polgármester régóta ígér sportcsarnokot, az önkormányzat most csak annyit vállalna, hogy biztosítja a telket a Katona József utcai KAC-pálya területén, illetve tízmillióért elkészíti a terveket, a beruházáshoz önrészt már nem adna. Bár az előterjesztés szerint sporttelep a legalkalmasabb helyszín, mások úgy vélik, praktikusabb lenne egy iskola udvarára építeni csarnokot, hogy délelőtt tornaórákat lehessen benne tartani. Korábban egyébként volt ilyen terv: szintén a KNKK tervezett csarnokot a Puskás iskola leromlott állapotú udvarára 2010 után, ez azonban nem valósult meg.
Bár szükség volna rá, Kispestnek nincs nagy szerencséje a sportcsarnok-építéssel. Mint emlékezetes, 2002 után a KÖKI-nél terveztek ilyen létesítményt. Az itt található családi házas területet szanálták, ekkor közel 80 millió forint kártérítést fizetett az önkormányzat két ingatlantulajdonosnak a korábbi szocialista polgármester idejében – ekkor Gajda Péter alpolgármester volt – majd később a terület utolsó két, magánkézben lévő ingatlanját több mint negyedmilliárd forintért vásárolta meg az önkormányzat. Összesen közel 600 millió forintjába került Kispestnek, hogy a tulajdonába kerüljön a terület, mégis, azt közel 150 milliós veszteséggel, 450 millió forintért adta el egy beruházónak az önkormányzat már Gajda Péter polgármestersége idején, 2007-ben. Az indok az volt, hogy a magántulajdonos építi meg a sportcsarnokot a területre, így ez belefér. Ám a tulajdonos soha nem építette fel az ígért sportcsarnokot, az önkormányzat pedig nem élt visszavásárlási jogával. Ugyan a telket megvásárló cég jelentős késéssel, de 2011 év elején, az akkori fideszes alpolgármesterek, Ékes Gábor és dr. Kovács Bence közbenjárásával 1 millió euró, azaz akkori árfolyamon 284 millió forint kártérítést fizetett az önkormányzatnak az elmaradó sportcsarnok beruházásért annak érdekében, hogy Kispest saját beruházásában építhesse meg a sportlétesítményt. Az eredményt ismerjük.
Ezúttal a Katona József utcai sporttelepen építenének csarnokot.
Kispest – Kőbánya (0 – 2)
Miközben Kispesten a tervezgetésen, ígérgetésen és kétes adás-vételi szerződések megkötésén kívül semmi sem történt az elmúlt tíz évben, Kőbányán már a második kosárlabda csarnok épül kerületi sportegyesület és a helyi fideszes vezetésű önkormányzat együttműködésében. Az elsőt, a Zsíros Tibor Kosárlabdacsarnokot 2014-ben adták át. A beruházás 538 millió forintba került, ebből 170 milliót a kőbányai önkormányzat állt, a maradék 368 millió forintot pedig a Kőbányai Darazsak egyesület társaságiadó-kedvezmény (TAO) támogatásból fedezte. A Kada Mihály Általános Iskolával egybeépült csarnokot délelőtt az iskolai testnevelés, délután a diákok használhatják sportfoglalkozásokra, este pedig edzéseknek, hétvégén meccseknek ad otthont. Emellett hamarosan birtokba vehetik az új „Darázs Fészek” csarnokot is. Az újabb kőbányai kosárcsarnok is TAO támogatásból épül a Harmat utca 88. szám alatti általános iskola udvarán. Kőbánya Önkormányzata, 30 százalék önrésszel, tervvel és telekkel támogatja a beruházást, amely nemcsak a hivatásos sportolóknak ad helyet, hanem napközben iskolás gyerekeknek plusz tornatermet is biztosít.
Mindeközben Kőbányán már a második
csarnokot építik, az elsőt két éve
adták át. Mindkettő egy-egy iskolához
kapcsolódik, így délelőtt a testnevelés
órákat tartanak bennük.
|