Adócsökkentéseket, az adózás egyszerűsítését, egyes adók összevonását tartalmazzák a gazdaságvédelmi akciótervének pontjai:
A szociális hozzájárulási adó (szocho) két százalékponttal 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökken 2019. július 1-jétől, amely már idén 144, 2020-ban pedig 156-160 milliárd forintot hagy a gazdaságban. A kisvállalkozói adó (kiva) 1 százalékos mérséklése (13%-ról 12%-ra) 2020. január 1-jétől kerül sor, amely 5 milliárd forintot hagy az érintett mintegy 40 ezer vállalkozásnál. Eközben azt az összeghatárt, amely alapján a vállalkozások fejlesztési adókedvezményt kaphatnak, folyamatosan mérsékelni kívánja a kabinet 2022 végéig, ez hat-, illetve hétezer vállalkozást érinthet.
A reklámadó mértéke 0 százalékra csökkenhet 2022 végéig, amelynek várhatóan piacbővítő hatása lesz.
A szálláshely-szolgáltatások áfája 18-ról 5 százalékra csökken, amellyel párhuzamosan a 4 százalékos turisztikai fejlesztési hozzájárulást kell majd fizetni. Ezekkel az intézkedésekkel a turisztikai ágazat további fejlesztését kívánja elérni a kormány.
A kistelepüléseken úgy kívánja erősíteni a kormány a lakásépítések, lakásberuházások ösztönzését, hogy az ilyen építkezéseknél 5 millió forintig visszatérítik majd az áfát. A jövőben pedig a magánvállalkozások is kapnak támogatást ahhoz, hogy munkásszállókat építsenek.
Mivel a kormány célja az adózás egyszerűsítése, várhatóan az adók száma is csökkenni fog, így akár lehetőség lesz az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kivezetésére is. Emellett az adóelőleg feltöltés eltörlését is kezdeményezi a kormány, a jövőben a májusi adóbevallással együtt lehet majd rendezni az adókötelezettségeket.
Ezekkel az intézkedésekkel a kormány meg kívánja őrizni az elmúlt évek gazdasági eredményeit: a jelentősen bővülő és kifejezetten eredményes munkahelyteremtést. Hiszen a legutolsó KSH-adat szerint a munkanélküliségi ráta 3,5 százalékra csökkent, 2010 óta 800 ezer emberrel többen dolgoznak Magyarországon. Ebből következik, érdemes olyan újabb intézkedéseket bevezetni a jövőben, amelyek a munkát terhelő adókat, terheket tovább csökkentik.
A gazdaság bővülésének támogatására, a hitelezést támogató garanciarendszer segítésére mind a Garantiqa Hitelgarancia, mind az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány jelentős tőkeemelésben részesül. A Garantiqa 10 milliárd forint, az Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány 5 milliárd forint tőkejuttatást kap.
A magyarországi öntözési rendszer kiterjesztésére 10 éves programot irányoz elő a kormány, ennek során évente 17 milliárd forintot fordít majd a hazai öntözési rendszer fejlesztésére. A kutatás-fejlesztés támogatására pedig a 2020-as költségvetésben 32 milliárd forinttal többet, 157 milliárdot szánnak.
Idén július 3-tól a magyar állampapír plusz néven új államkötvény kerül a piacra, nagyon kedvező kamatozással, 3,5 százalékos kamattal indul, majd a vásárlás után az ötödik év végén 6 százalék lesz a kamata. Ennek forgalmazásában az államkincstár és a bankok mellett a lakástakarék-pénztárak is részt vesznek majd. Ősszel pedig elindul a nyugdíj-előtakarékosságot célzó államkötvény forgalmazása is.
A 13+1 pontos gazdaságvédelmi akcióterv:
-
A szociális hozzájárulási adó (szocho) 2 százalékkal csökken, így idén július elsejétől 17,5 százalékot kell fizetnie a munkáltatóknak. A számítások szerint 2019-ban 144, jövőre pedig 156 milliárd frontos bevételkieséssel jár.
-
14 százalékról, 12 százalékra csökken a kisvállalati adó (kiva) mértéke 2020 január elsejétől – a kormány várakozása szerint ez a lépés jelentős mértékben segíteni fogja azt 40 ezer vállalkozást, amely a adó hatálya alá tartozik. A Pénzügyminisztérium számításai szerint a 2 százalékpontos csökkentés 5 milliárd forintos bevételkieséssel jár.
-
Adóadminisztrációs lépések részeként az egyszerűsített vállalkozói adót, az eva-t megszüntetik, de a tervek szerint a különböző (nyugdíj, foglalkoztatási) járulékokat összevonják és a jövőben egy egységes járulék lesz.
-
A kormány arról is döntött, hogy eltörli az adóelőleg feltöltési kötelezettséget a társasági adóban. Így nem kell december 20-ig feltölteni adóelőleget, hanem csak következő évi május 20-i bevallásig kell megfizetni az elvonásokat – így a cégek praktikusan fél évig használhatják a pénzüket.
-
A kormány javasolja a reklámadó 0 százalékos kulcsra csökkentését, amitől piacélénkülését várja kormány. A javaslat szerint 2022 december 31-ig maradna az nulla százalékos kulcs.
-
A szálláshelyek, hotelek által fizetendő általános forgalmi adó mértékét 18 százalékról 5 százalékra csökkentik, de fizetni kell a 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást.
-
Az építőipart segítő lépésként, az kistelepüléseken az új lakóingatlanok építésnél, illetve felújításnál 5 millió forintig vissza lehet igényelni az általános forgalmi adót. Aki kistelepülésen újít fel, az számíthat, hogy a kistelepüléseken ezek a beruházások alacsonyabb adóval valósulhatnak meg.
-
A munkásszállók építését támogatja a kormány; tavaly már az önkormányzatok számára elindult egy támogatási program, ezt a 2019 őszétől a magáncégekre is kiterjesztik.
-
A fejlesztetési adókedvezmények csökkentést is tervezi a kormány: a fejlesztési adókedvezmény jelenleg az 500 millió forint feletti fejlesztéseknél jár – ez a értékhatár jövőre kisvállalkozásoknál 300, a közepes cégeknél 400 millió forintra csökken. 2021-től az értékhatár 100, illetve 200 millióra mérséklődik, 2022-től pedig a kisvállalkozásnál 50 millió forint felett a közepes cégeknél 100 millió forintos értékhatárnál már igénybe vehető az adókedvezmény. A várakozások szerint 6-7 ezer cég veheti igénybe a kedvezményt.
-
A vállalkozások hitelezésének segítésre kormány 10 milliárddal megemeli Garantiqa Hitelgarancia Zrt. jegyzett tőkéjét.
-
Az Agrárgazdasági Hitelgarancia Alapítványon is 5 milliárdos tőkeemelést kap annak érdekében, hogy a mezőgazdasági cégek támogatását megerősítsék.
-
A kormány döntött arról is, hogy magyarországi öntözési rendszert kibővíti. Idehaza alacsony az öntözött területek aránya a mezőgazdaságban, ezért 2020-2030 között évente 17 milliárd forint értékben támogat a kormány öntözési fejlesztéseket.
-
A kormány szeretné megerősíteni a magyarországi K+F területét. Az ideihez képest jövőre 32 milliárddal növelik a K+F keretet, így 157 milliárdnyi támogatás jut a területre.
Forrás: Origo, MTI
Főkép: Pixabay
|