Sokszínű ember Udvardy Zoltán, csakúgy, mint az írásai. A pártfogó felügyelőként egy hetilapnak is dolgozó, négy gyermekes, Wekerlén élő „szabadúszó” újságíró, író számára az írás szerelem, egyfajta elhivatottság. Önmagát Eszterházy Péter segítségével foglalta össze: „Volt egyszer egy író, maga is olvasó”.

– Általában jegyzetfüzettel a kezemben bolyongok. Csak megyek és írok, nézelődöm. Hiába a modern technika, ragaszkodom az írás ezen műfajához. Ez valahogy a szakmához tartozik. Szeretem a hétköznapokat, a történéseket figyelni. Jelenleg egy, a felvidéki magyar és német lakosság második világháború utáni sorsával foglalkozó dokumentumfilm elkészítésében veszek részt – mesélte Udvardy, aki saját bevallása szerint, amióta írni tud, ír. Nem tudja pontosan miért is, de ír.

Évtizedekig dolgozott újságíróként, szerkesztőként: az izgalom, „az állandó adrenalin” ragadta meg abban az életformában. Most irodalmi lapokba ír recenziókat, emellett egy hetilap számára külsős szerzőként dolgozik, külpolitikai háttéranyagokat, interjúkat és közéleti jegyzeteket alkot. Előző kötete, a „12 elgépelt oldal” egy kisebb elbeszélés-ciklust tartalmaz.

 

 

Legújabb regénye, az „Izgatás Babylonban” a 89. Ünnepi Könyvhéten jelent meg. A történet egy fiktív kisvárosban, Kócpönögén, a Tisza felső folyásánál játszódik az 1980-as években. A rendszerváltás története egy napban – így foglalta össze regényét kérdésünkre válaszolva. – A cselekmény egy adott naptári naphoz kötődik, valamivel a gyászos emlékű, 1986-os mexikói vb-vereség után. Felhasználtam számos, azon a napon megjelent újságcikket, beépítettem a korszak és a régió, illetve az ország vagy éppen a térség számos eseményét is a cselekménybe. A regény többek között az 1989 előtt létező büntető jogi kategória, a szocialista állam elleni izgatás témáját feszegeti. Babilon a bűnre épült város, ami végül elpusztul saját gyarlósága miatt. A diktatúra szinte váratlan összeomlása, melynek szemtanúja voltam a mű egyik élményanyaga. Történeteimbe mindig rejtek egy kis humort is, ebben az esetben sem csontszáraz leírással lesz dolga az olvasónak. 

Kérdésünkre Udvardy elmondta, hogy a készülő dokumentumfilm mellett egy elbeszélés-köteten és egy történelmi tárgyú regényen is dolgozik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.