A tervezett 6 helyett csak 3 hónapig végezheti munkáját a Lackner-féle korrupciós botrányt kivizsgáló bizottság, amely a baloldali többség döntése értelmében zárt ajtók mögött ülésezik csak. A Gajda Péter vezette balliberális szövetség (Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd) ugyanakkor az áltáthatóságért sem sietett tenni, hiszen a baloldali többség már az illetékes bizottságok ülésén levette a testületi ülés napirendjéről az önkormányzati cégek és intézmények vagyongazdálkodási struktúrájának átalakítását.

Az idei év első testületi ülésén is a Lackner Csaba (ex-MSZP) nevével fémjelzett korrupciós botrány okozott felfokozott érdeklődést, amely beárnyékolja Gajda Péter (MSZP) polgármestert, Burány Sándor (MSZP-Párbeszéd) országgyűlési képviselőt, Kránitz Krisztián (MSZP) vagyonkezelő-igazgatót, valamint a szintén szocialista önkormányzati képviselő, Somogyi Lászlónét is, akinek volt férje az utóbbi években milliárdos nagyságrendben nyert az önkormányzattól építési megbízásokat. Az önkormányzati választás előtt, a Magyar Nemzet és a Hír TV által nyilvánosságra hozott videó- és hangfelvételek miatt kirobbant botránnyal kapcsolatban az LMP-s Ferenczi István kezdeményezésére felállt ugyan az Antikorrupciós Tényfeltáró- és Vizsgálóbizottság, amely azonban a baloldali többség javaslata és szavazata alapján csak három hónapig vizsgálódhat Ferenczi István (LMP) elnökletével. A bizottság további tagjai: Domokos Gábor alelnök (DK), Dódity Gabriella és Fekete Márk (Fidesz-KDNP), Fekete László (MSZP), valamint Ábelné dr. Juhász Mária és Sólyomfi Andrea Hanna, mint külsős tagok.

 

 

A Lackner-botrányt vizsgáló bizottság már a felállítása előtt viták alapjául szolgált, ugyanis azt követően, hogy a kispesti Fidesz az ügyben zajló nyomozások sikerességét szem előtt tartva a nem teljes egészében nyílt bizottsági munka mellett foglalt állást, abszurd módon pont a Lackner Csaba által korrupciógyanúba keveredő személyekkel egy politikai szövetségben lévő Momentum vádolta meg a kispesti Fideszt azzal, hogy falaznak Lacknernak. A jobboldal álláspontja szerint a nyilvánosságot semmiképpen nem szabad kizárni, de ha olyan új tény, esetleg bizonyíték merül fel, amelyek előre vihetik a Nemzeti Nyomozóiroda, vagy a NAV Közép-Magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának nyomozását, azokat előbb a hatósággal kell megismertetni, csak azt követően a nyilvánossággal.

 

– Noha kétségeink vannak a bizottság eredményessége és hatékonysága kapcsán is, a kispesti Fidesz-KDNP részt vállal minden tisztázó és feltáró munkában – mondta lapunknak Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő.

 

A baloldali többség „kiherélte” a vizsgálódást

A vizsgálóbizottság felállítását kezdeményező Ferenczi István (LMP) már a testületben is nehezményezte, hogy az eredetileg tervezett 6 helyett csak 3 hónap áll rendelkezésre. Az LMP-s képviselő lapunknak elmondta, hogy megvizsgálja annak lehetőségét, hogyan lehet a fél évre tervezett munkát három hónap alatt elvégezni, és még a rögzített határidő előtt szeretné megküldeni a tagoknak a munkatervet, amelyről majd lehet vitázni, és még a következő testületi ülés előtt megtartaná a bizottság alakuló ülését.

 

– Mindenképpen szeretném, ha meghallgathatnánk azokat, akiknek a neve elhangzik, vagy akik személyére utalás történik a hangfelvételeken, másrészt azokat a szerződéseket, beszerzéseket szeretnénk áttekinteni, amelyek – ha igazak a felvételeken Lackner Csaba által elmondottak – felvethetik a korrupció gyanúját, legalább szúrópróba szerűen – részletezte munkatervét Ferenczi István. Hozzátette: erre a munkára a hat hónap is szűkösen lehetett volna elég, három hónap alatt viszont mindenképp sűrűbben kell üléseket tartani. Azonban Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) közösségi oldalán arról számolt be, Ferenczi István február végére hívhatja össze az első ülést, mire a bizottság három hónapos mandátumának egyharmada eltelik.

 

Gajda Péter szerint „parádé”, Lackner a „lejáratástól” fél

A szocialista polgármester heves vitába keveredett Ferenczi Istvánnal, és úgy fogalmazott, jelenleg csak annyi hozadékát látja a kezdeményezésnek, hogy Ferenczi minden hónapban sajtótájékoztatókat tartson, és hat hónap alatt csak többet „parádézhatna” az LMP-s képviselő. Lackner Csaba felszólalásában és a jegyzőnek megküldött levelében annak a félelmének adott hangot, hogy a bizottsági munka csak „a politikusok egymás elleni lejárató kampányának eszköze lesz”…

 

Az élet iróniája, hogy úgy tűnik mind Gajda Péter, mind Lackner Csaba egyébként „jól” ítélte meg Ferenczi kezdeményezését. A Vizsgálóbizottság felállításának másnapján Ferenczi István Paróczai Anikóval (Momentum) már az ATV-ben szerepelt, ahol Kispest legnagyobb korrupciós botrányának kellős közepén a kispesti Fidesz és az MSZP nagykoalíciójának „életszerűségéről” beszélt, ahelyett, hogy a hangfelvételen szereplő személyekkel és az ott elhangzottakkal foglalkozna.

 

Nem siet a baloldal az átláthatóság ügyében?

Habár a képviselők tárgyaltak volna az önkormányzati cégek és intézmények struktúrájának átalakításáról, átláthatóbbá és gazdaságosabbá tételéről, azt közös ülésén a Költségvetési és Közbeszerzési-, valamint a Tulajdonosi Bizottság baloldali többsége levette a napirendről.

 

A Fidesz-KDNP egyszerűbbé, átláthatóbbá és gazdaságosabbá tenné az önkormányzati cégek és intézmények struktúráját

 

– Furcsa, hogy vagy nem hívták meg a bizottságok ülésére valamennyi képviselőt, vagy egyszerűen csak nem vettek részt rajta, pedig a kezdeményezés fontossága indokolttá tette volna – mondta lapunknak Dódity Gabriella (Fidesz- KDNP). – Szerettük volna a testület előtt is ismertetni álláspontunkat, miszerint a botrányban érintett Kránitz Krisztián vezetése alatt működő vagyonkezelő, valamint a Bán Zoltán vezette Közpark Kft. – ahol jelenleg 43,5 millió forintos sikkasztás gyanúja miatt zajlik nyomozás – feladatait, munkavállalóit telepítse át az önkormányzat a Kispest Városüzemeltetési és Városfejlesztési Kft-be, és a két szervezetet szüntesse meg. A képviselő elmondta, hogy a Kispest Kft-ben történő egyesítés mindenképpen egyszerűbbé, átláthatóbbá és vélhetően gazdaságosabbá tenné a struktúrát. Hozzátette, persze nem biztos, hogy magukkal a cégekkel van probléma, lehet, hogy sokkal inkább a vezetők személye és tevékenysége problémás. Kránitz Krisztián (MSZP) neve ugyanis többször előkerül a botrányos hangfelvételeken, ahol sokszor csak „Miszter 40 Százalékként” emlegetik, de Bán Zoltán alkalmassága is kérdéses lehet, hiszen ő, mint vezető nem vette észre, hogy a cég egy munkatársa fél éven át, 66 db fiktív számla alapján több tízmillió forintot utalt el a cég számlájáról.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Fővárosi strandkörkép

A nyári melegben megtelnek a strandok és uszodák szerte Budapesten. Összegyűjtöttük a fővárosi és agglomerációban található strandokkal kapcsolatos tudnivalókat.

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Kosz és káosz az Attila utcában

Kispest talán egyik legaggasztóbb állapotú része az Attila utca, amelynek rendezése úgy tűnik, kifog az önkormányzaton. Kosz, szemét, rendetlenség, és térfigyelő kamera, amely mintha azért lenne, hogy lehessen a lomokat valami alá pakolni.

Megújult a nyugdíjasház

Harminc milliós pályázati forrással kiegészítve energetikai felújításon esett át a Kispesti Nyugdíjasház.…