A citromfű friss levelét tenyerünkben összemorzsolva erőteljes citromillatot áraszt, innen ered a neve, de a citromnál nagyobb koncentrátumban tartalmaz C-vitamint. A citromfű szára négyélű, 60-90 cm magas, többnyire felálló, ritkán elfekvő. Levelei átellenesen helyezkednek el, nyelesek, tojásdad alakúak, széleik fűrészesek. A felső levelek hónaljában képződő virágaik fehérek, pártájuk kétajkú (ajakos virágúak családjába tartozik), néha sárgás vagy ibolyás árnyalatúak. A bimbók kezdetben élénksárgák, májustól augusztusig nyílnak. Felhasznált része a levele.

 

Gyógyhatásai:

A citromfű teája idegi eredetű alvászavarok csökkentésére javallt; nyugtató (szedatív) hatására kipihenten ébredhetünk; szívbetegségek, fejfájás, a diákoknak is segítője lehet a citromfű-kúra, mert oldja a vizsgadrukkot; antibakteriális és vírusölő (különösen a herpeszt) hatása ismert; megszünteti a székrekedést, csökkenti a lázat és a vérnyomást; jó szájápolásra, toroköblítésre, inhalálásra, sebek borogatására; az epegörcsöket enyhíti, epehajtó; nőknél sápadtság és méhproblémáknál ajánlható; (régen, egyes vidékeken a kisgyerek fürdővizébe is tették).

A citromfű illóolaja (mécsesekben) a lakásban kellemes illatot áraszt, a szapora szívverést csökkenti, nyugtatja; a stresszes, feszes idegállapotunkra jótékony hatást fejt ki.

 

Teakészítés:

Célszerű az egész család részére készíteni. Egy- másfél liter forralt vízbe egy kismarék szárított citromfűt teszünk (más gyógynövényekkel is lehet kombinálni), 15 – 20 percig fedél alatt állni hagyjuk, aztán leszűrjük, kissé lehűtve ihatjuk.

 

Kiváló fűszer:

Én a citromfüvet nyaranta többször leszüretelem, egy részét megszárítom, a többi levelét apróra vágom (friss leveleit a kávédaráló is jól felaprítja), aztán sóval jól összekeverem, és egy kis üvegbe nyomogatom, rácsavarom fedelét, majd hűtőben tárolom. Használatkor egy-két csipetnyit keverek süteménytésztába; salátákra, főzelékbe, mártásba, húsokra szórva kellemes ízt kölcsönöz (tetszés szerint jól kombinálható más fűszerekkel: bazsalikom, rozmaring, szurokfű, menta).

 

Más alkalmazások:A Kárpát-medencében élő magyarok körében viszonylag kevés adatunk van a citromfű, más néven méhfű használatával kapcsolatban, viszont pálinkával készített kivonatát gyomor- és bélfájások ellen itták.

 

 

Forrás: Juhos-Kiss János 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Bögrés mézeskalács – egészséges süti az ünnepekre

Mi nemcsak az ünnepi időszakban szoktuk elkészíteni a mézeskalácsot, hanem az év minden szakában, bármikor, amikor megkívánjuk. A karácsonyi hangulat, az ünnepi íz, a fenséges illat mindig garantált. Ez egy könnyű, bögrés recept, a tésztát ráadásul nem kell egy éjszakára hűtőbe tenni – írja Koronczay Edit, a Táplálékallergia Magazin főszerkesztője, akinek köszönjük a receptet.

Joghurtos málnatorta

Ezt az édességet legjobb friss gyümölcsből készíteni. Málna helyet eper, meggy, cseresznye és még számtalan ízben készíthetjük ezt a korszerű táplálkozási szokások mellett is (mértékkel) bátran fogyasztható finom édességet. A receptet köszönjük Ladányiné Tímeának!

Kakaós kalács

Régen szokás volt Halottak napjára kalácsot sütni, amit a szegényeknek ajándékoztak. Ennek alkalmából egy kakaós kalács receptjét adjuk közre, melyet egy kispesti háziasszony küldött be nekünk.

Ötletek a karácsonyi menühöz – A desszert

Bizony az ünnepek már a nyakunkon vannak. Ideje nekilátni a karácsonyi finomságoknak, vagy legalábbis az előkészítésüknek. Ön tudja már, hogy mivel kedveskedik szeretteinek az ünnepekre? Bejgli, zserbó, fatörzs, mákos guba, mézeskalács… ezek a karácsonyi menü klasszikus desszertjei. De érdemes egy kicsit változtatni, kipróbálni új ízeket, a család is értékelni fogja! Íme, néhány tipp!