Sokszínű ember Udvardy Zoltán, csakúgy, mint az írásai. A pártfogó felügyelőként egy hetilapnak is dolgozó, négy gyermekes, Wekerlén élő „szabadúszó” újságíró, író számára az írás szerelem, egyfajta elhivatottság. Önmagát Eszterházy Péter segítségével foglalta össze: „Volt egyszer egy író, maga is olvasó”.

– Általában jegyzetfüzettel a kezemben bolyongok. Csak megyek és írok, nézelődöm. Hiába a modern technika, ragaszkodom az írás ezen műfajához. Ez valahogy a szakmához tartozik. Szeretem a hétköznapokat, a történéseket figyelni. Jelenleg egy, a felvidéki magyar és német lakosság második világháború utáni sorsával foglalkozó dokumentumfilm elkészítésében veszek részt – mesélte Udvardy, aki saját bevallása szerint, amióta írni tud, ír. Nem tudja pontosan miért is, de ír.

Évtizedekig dolgozott újságíróként, szerkesztőként: az izgalom, „az állandó adrenalin” ragadta meg abban az életformában. Most irodalmi lapokba ír recenziókat, emellett egy hetilap számára külsős szerzőként dolgozik, külpolitikai háttéranyagokat, interjúkat és közéleti jegyzeteket alkot. Előző kötete, a „12 elgépelt oldal” egy kisebb elbeszélés-ciklust tartalmaz.

 

 

Legújabb regénye, az „Izgatás Babylonban” a 89. Ünnepi Könyvhéten jelent meg. A történet egy fiktív kisvárosban, Kócpönögén, a Tisza felső folyásánál játszódik az 1980-as években. A rendszerváltás története egy napban – így foglalta össze regényét kérdésünkre válaszolva. – A cselekmény egy adott naptári naphoz kötődik, valamivel a gyászos emlékű, 1986-os mexikói vb-vereség után. Felhasználtam számos, azon a napon megjelent újságcikket, beépítettem a korszak és a régió, illetve az ország vagy éppen a térség számos eseményét is a cselekménybe. A regény többek között az 1989 előtt létező büntető jogi kategória, a szocialista állam elleni izgatás témáját feszegeti. Babilon a bűnre épült város, ami végül elpusztul saját gyarlósága miatt. A diktatúra szinte váratlan összeomlása, melynek szemtanúja voltam a mű egyik élményanyaga. Történeteimbe mindig rejtek egy kis humort is, ebben az esetben sem csontszáraz leírással lesz dolga az olvasónak. 

Kérdésünkre Udvardy elmondta, hogy a készülő dokumentumfilm mellett egy elbeszélés-köteten és egy történelmi tárgyú regényen is dolgozik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

Érdemi munka helyett médiapolitizálás?

Múlt hónapban is beszámoltunk arról, hogy Gajda Péter (MSZP) polgármester évente több mint százmilliót költ kommunikációra, propagandára, saját imázsának építésére. A jól begyakorolt gépezet tökéletesen működik, és sikeresen eltereli a valós problémákról a figyelmet. Ám néha porszem kerül a fogaskerekek közé, és a polgármester belekavarodik saját mondandójába, ez történt a Kossuth téri piac kapcsán is. Gajda Péter nekirontott Dódity Gabriellának a piaccal kapcsolatos észrevételei miatt, és közölte, bezzeg ő acsarkodás helyett „ma és holnap” is a piacosokkal a kész tervekről tárgyal. A dolog szépséghibája, hogy mindennek a fele sem volt igaz. De nézzük csak, mi is történt!